ILUSTRAČNÉ FOTO: TASR/DPA
StoryEditor

Tohtoročná úroda hrozna bude podľa vinárov nižšia o viac než tretinu, no kvalita by mohla byť vysoká

02.09.2023, 14:29
Autor:
TASRTASR

Zber hrozna je posunutý asi o šesť dní neskôr, ako býva priemer.

Tohtoročnú úroda hrozna bude výrazne nižšia ako vlani, ale jeho kvalita by v prípade priaznivého počasia mohla byť vysoká. Uviedla to Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska. Ročník 2023 označila však za jeden z najťažších za ostatných 40 rokov.

"Celkovo sa očakáva úroda za celé Slovensko nižšia o 40 percent. Minuloročné sucho spôsobilo nižšiu násadu kvetov, a tak už na začiatku kampane sa úroda očakávala nižšia o 15 percent," priblížila.

image

Špičky nášho vinárstva prezradili, aký bude ďalší ročník. Prejavia sa útoky nebezpečnej choroby a búrok?

"Čo sa týka kvality, prvé skoré odrody naznačujú vysokú aromatickosť. Ak by nám priala jeseň, teda ak by bola suchá a dlhá na vyzretie hrozna, tak kvalita hrozna by mohla byť výnimočná," spresnila.

Zdôraznila, že daždivé obdobie tento rok práve počas kvitnutia v niektorých lokalitách Slovenska spôsobil veľký tlak perenospóry. "Menej skúsení vinohradníci začiatkom júla hlásili škody v niektorých lokalitách až do výšky 80 až 100 percent úrody. Následné vysoké teploty spôsobili tlak múčnatky, ktorí skúsení vinohradníci zvládli bez väčších problémov," pokračuje Pátková.

Doplnila, že tohtoročný zber hrozna je posunutý asi o šesť dní neskôr, ako býva priemer. "Aj burčiaková sezóna sa začala 15. augusta iba veľmi pomaly, prvé väčšie zbery skorých odrôd začínali 17. až 21. augusta," dodala Kaňuchová Pátková.

01 - Modified: 2021-12-10 12:59:13 - Feat.: - Title: Za nápoj bohov si priplatíte. Žijeme tesne nad vodou, varuje vinár
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
02. október 2023 05:40