Komisár pre deti Jozef Mikloško. FOTO: TASR
StoryEditor

Silná kritika pre spoluprácu s Republikou. Dvadsaťjeden mimovládok vyzýva komisára pre deti na odstúpenie

08.09.2023, 00:04
Autor:
TASRTASR

Signatárov výzvy znepokojilo, že sa komisár neohradil voči vyjadreniu predsedu hnutia a europoslanca Milana Uhríka na sociálnych sieťach pripojenému k spoločnej fotografii s komisárom.

Dvadsaťjeden mimovládnych organizácií vyzýva komisára pre deti Jozefa Mikloška na odstúpenie. Propagovaním spolupráce s hnutím Republika podľa nich závažným spôsobom porušil prísľub verejnosti, že bude obhajovať všetky deti. Informovali o tom signatári výzvy.

"Úlohou komisára pre deti je ochraňovať všetky deti a mladých ľudí. Komisár pre deti by sa preto mal vždy jasne vyhraniť voči konaniu politikov, ktorí v rámci svojho verejného pôsobenia opakovane nerešpektujú demokratické princípy a základné ľudské práva," uviedli s výzvou na ospravedlnenie sa a odstúpenie.

Mikloško podľa výzvy závažne poškodil dôveryhodnosť Úradu komisára pre deti ako apolitickej inštitúcie, ktorá sa zameriava na ochranu ľudských práv, keď pred voľbami do Národnej rady prijal zástupcu politickej strany, ktorej viacerí predstavitelia opakovane násilne vystupujú voči iným, nerešpektujú menšiny, základné ľudské práva a svojimi názormi sa vymedzujú proti základným demokratickým princípom.

Signatárov výzvy znepokojilo aj to, že sa komisár neohradil voči vyjadreniu predsedu hnutia a europoslanca Milana Uhríka na sociálnych sieťach pripojenému k spoločnej fotografii s komisárom. Uhrík v ňom tvrdí, že cieľom politickej strany je chrániť deti "aj pred zhubným vplyvom progresívnej agendy". Stal sa podľa nich súčasťou zastrašujúcej a manipulatívnej politickej agendy Republiky.

Výzvu podpísali napríklad mimovládne organizácie Koalícia pre deti Slovensko, Liga za duševné zdravie, Nadácia pre deti Slovenska, Nadácia Zastavme korupciu, IPČKO, Centrum sociálnych služieb Krupina, My Mamy, Žena v tiesni či Linka detskej istoty.

Mikloško v predchádzajúcom vyjadrení k diskusii po jeho stretnutí s predstaviteľmi hnutia Republika vyhlásil, že stretnutie sa uskutočnilo v rámci série stretnutí so všetkými demokraticky zvolenými politickými stranami zastúpenými v Národnej rade, ako aj so stranami, ktoré majú v predvolebných prieskumoch preferencie nad päť percent preferenčných ukazovateľov, a bolo vedené výlučne v odbornom duchu k témam spadajúcim do kompetencie úradu. Ohradil sa voči akýmkoľvek tvrdeniam týkajúcim sa spochybňovania nezávislosti jeho úradu.

01 - Modified: 2023-09-07 20:59:02 - Feat.: 1 - Title: Združenie miest a obcí Slovenska začalo podpisovať s politickými stranami memorandá o spolupráci
01 - Modified: 2023-09-21 20:24:18 - Feat.: - Title: Sabaka vyhral ďalší spor s Mazurekom, lekárovi má za nepravdivé a hanlivé tvrdenia zaplatiť 42-tisíc eur 02 - Modified: 2023-09-21 15:31:20 - Feat.: - Title: Republika vyzýva malé strany, aby netrieštili hlasy a odstúpili z volieb 03 - Modified: 2023-09-21 07:23:44 - Feat.: - Title: Uhrík: Chceme zefektívniť štátnu správu a zreformovať daňový systém 04 - Modified: 2023-09-14 11:16:59 - Feat.: - Title: Republika chce zrušiť Lipšicov úrad, vystúpenie Slovenska z NATO nevidí reálne 05 - Modified: 2023-09-12 16:57:09 - Feat.: - Title: Uhrík v HNtelevízii: Pred vstupom do politiky som mal nehnuteľnosti a luxusné autá, nebol som žiadny chudák
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
24. september 2023 10:16