Minister obrany Martin Sklenár, ktorému predstavujú prvé americké stíhacie lietadlo F-16 slovenskej armády vo fabrike v americkom meste Greenville v Južnej Karolíne. FOTO: TASR/MO SR
StoryEditor

Minister obrany Sklenár vyzdvihol úroveň spolupráce so Spojenými štátmi

08.09.2023, 10:08
Autor:
TASRTASR

V oblasti modernizácie ozbrojených síl sú podľa ministra Spojené štáty pre Slovensko kľúčovým partnerom.

Minister obrany Martin Sklenár vyzdvihol vysokú úroveň slovensko-americkej bilaterálnej spolupráce v oblasti obrany. S námestníčkou ministra obrany pre politické záležitosti Sashou Bakerovou vo štvrtok rokoval vo Washingtone aj o pomoci Ukrajine a posilňovaní východného krídla Aliancie. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva obrany Mária Precner.

V oblasti modernizácie ozbrojených síl sú podľa ministra Spojené štáty pre Slovensko kľúčovým partnerom. Poukázal napríklad na rozbehnuté obstarávanie stíhacích lietadiel F-16, akvizíciu vrtuľníkov UH-60, ako aj ďalšie projekty v oblasti vyzbrojovania financované z prostriedkov amerických podporných fondov.

image

V USA vyrobili prvú stíhačku F-16 pre Slovensko (fotogaléria a video)

"Skutočným spojencom záleží na tom, aby sa ich blízki partneri cítili bezpečne. My tento záujem z americkej strany dlhodobo vnímame a vidíme aj reálne kroky v podobe podpory modernizácie ozbrojených síl a nášho obranného priemyslu. Nie sú to však iba akvizičné projekty, ale aj skutočnosť, že americkí vojaci a personál v reakcii na ruskú okupáciu Ukrajiny pôsobia na území Slovenska v rámci jednotiek NATO," skonštatoval Sklenár.

image

Prvé americké stíhacie lietadlo F-16 slovenskej armády. FOTO: TASR/MO SR

Za významnú súčasť bilaterálnej spolupráce považuje aj americkú asistenciu a pomoc pri vzdelávaní a výcviku príslušníkov ozbrojených síl.

Americká strana ocenila slovenskú politickú i praktickú podporu Ukrajine. Sklenár deklaroval pripravenosť poskytovať adresnú a trvácnu pomoc aj naďalej. Aktuálne Slovensko napríklad identifikuje možnosti spolupráce s ukrajinským obranným priemyslom v oblasti odmínovacích zariadení a pokračujú tiež procesy súvisiace so zvyšovaním kapacít slovenských firiem na produkciu delostreleckej munície, ktorú Ukrajina naliehavo potrebuje.

01 - Modified: 2023-09-28 08:33:27 - Feat.: - Title: Rezort obrany plánuje za financie z fondu USA obstarať 5-tisic útočných pušiek 02 - Modified: 2023-09-22 13:36:10 - Feat.: - Title: Minister obrany Sklenár rokoval v Mníchove o možnostiach servisu tankov Leopard na Slovensku 03 - Modified: 2023-09-20 08:56:01 - Feat.: - Title: Obvinený v kauze Vírus: poslal státisíce deťom a manželke a kupoval im byty. V hotovosti vybral 1,5 milióna 04 - Modified: 2023-09-19 19:23:41 - Feat.: - Title: Ukrajina potrebuje pred zimou ďalšiu vojenskú pomoc, tvrdí americký minister obrany 05 - Modified: 2023-09-12 13:22:08 - Feat.: - Title: Slovensko už zlikvidovalo zásoby kazetovej munície, splnilo tak svoj záväzok
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. september 2023 15:06