Na snímke sýrski utečenci, ktorí prichádzajú na Oddelenie cudzineckej polície Policajného zboru v Bratislave. FOTO: TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Slovenská polícia zadržiava migrantov dlhšie, ako priznala, tvrdí ombudsman

12.09.2023, 10:10
Autor:
ČTKČTK

Pracovníci kancelárie ombudsmana boli minulý týždeň na neohlásenej kontrole ohľadom zaobchádzania s cudzincami v areáli jednej z hál na juhu Slovenska.

Polícia na Slovensku podľa verejného ochrancu práv Róberta Dobrovodského za terajšie silné migračné vlny zadržiava bežcov dlhší čas, ako priznala.

Ombudsman kvôli podozreniu z nezákonného obmedzovania osobnej slobody cudzincov preto požiadal o spoluprácu generálneho prokurátora. ČTK o tom dnes informoval ombudsmanov hovorca Branislav Gigac.

image

HN na mieste migračnej krízy vo Veľkom Krtíši: vnútri tábora údajné bitky, vonku zase slušné správanie

Pracovníci kancelárie slovenského ombudsmana boli minulý týždeň na neohlásenej kontrole ohľadom zaobchádzania s cudzincami v areáli jednej z hál na juhu krajiny, kde polícia zhromažďuje utečencov v súvislosti s nelegálnou migráciou.

"Príslušníci Policajného zboru uviedli, že cudzinci sú obmedzení na osobnej slobode len v časovom rozsahu 24 hodín a v prípade, že sa v objekte nachádzajú osoby, ktoré sú tam dlhšie, tak tam zostávajú dobrovoľne. Toto tvrdenie príslušníkov vyvrátili dotazovaní cudzinci, ktorí zhodne tvrdili, že všetci, ktorí sú v objekte umiestnení, sú tam umiestnení bez možnosti odísť," uviedol úrad ombudsmana.

Dodal, že nemožnosť opustiť areál potvrdili zamestnanci kancelárie verejného ochrancu práv, pretože hala bola ohradená plotom a strážená policajtmi.

image

Veľký Krtíš prijal v súvislosti s migráciou viaceré opatrenia

Podľa ombudsmana cudzinci tvrdili, že sú v areáli zadržiavaní na štyri až sedem dní.

Slovensko tento rok čelí rekordnému náporu migrantov na takzvanej západobalkánskej trase. Utečenci sa nelegálne dostávajú na Slovensko hlavne z Maďarska, kam prúdia hlavne zo Srbska. Slovensko je pre migrantov tranzitnou krajinou pri ich snahe dostať sa do západnej Európy.

Slovenská vláda neuspela so snahou zmeniť zákon o pobyte cudzincov v záujme uvoľniť polícii kapacity pri terajšej silnej migračnej vlne.

Príslušný návrh úradníckeho kabinetu premiéra Ľudovíta Ódora snemovňa kvôli obštrukcii väčšiny poslancov neprerokovala.

Niektoré slovenské strany už využili tému migrácie v terajšej kampani pred predčasnými parlamentnými voľbami, ktoré budú na Slovensku 30. septembra.

 

01 - Modified: 2023-09-29 20:29:31 - Feat.: - Title: Bieloruský prevádzač natlačil do dodávky 33 migrantov, zhrozí mu osem rokov 02 - Modified: 2023-09-29 14:15:57 - Feat.: - Title: Počet mŕtvych a nezvestných migrantov v Stredomorí sa toto leto strojnásobil 03 - Modified: 2023-09-29 11:04:37 - Feat.: - Title: Do Európy tento rok priplávalo cez Stredozemné more viac ako 185-tisíc migrantov, uvádza OSN 04 - Modified: 2023-09-29 10:24:08 - Feat.: - Title: Nemecko zvyšuje ostražitosť. Policajti budú hliadkovať na českej i poľskej hranici 05 - Modified: 2023-09-29 08:32:15 - Feat.: - Title: Poľský premiér krátko pred voľbami vetuje únijný migračný balíček
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
01. október 2023 19:14