Šéf Smeru Robert Fico. FOTO: HN/Miroslav Gruber
StoryEditor

Smer trvá na transparentnom vedení kampane, odmieta hodnotenie Transparency International

25.09.2023, 16:22
Autor:
TASRTASR

Strana Smer označila Transparency International Slovensko za politicky angažovanú neziskovú organizáciu a hovorí o jej účelových predvolebných aktivitách.

Strana Smer trvá na tom, že jej volebná kampaň je vedená v súlade s platnou legislatívou, je transparentná a že na úhradu nákladov na kampaň používa len financie vedené na transparentnom účte.

Odmieta preto hodnotenie organizácie Transparency International Slovensko. Strana označila TIS za politicky angažovanú neziskovú organizáciu a hovorí o jej účelových predvolebných aktivitách.

image

Hodnotenie kampaní: Smer má najvyššie výdavky a problém s transparentnosťou. Na čele sú PS a SaS

"Podľa TIS je netransparentné, keď strane Smer zabezpečuje vo volebnej kampani činnosti obchodná spoločnosť Agentúra Smer, s. r. o., ktorej je strana Smer jediným spoločníkom a ktorá vznikla v súlade so zákonom o politických stranách a politických hnutiach, pričom v zmysle tohto zákona predmetom činnosti tejto obchodnej spoločnosti je okrem iného aj propagačná činnosť, výroba predmetov propagujúcich program a činnosť strany, usporadúvanie politických akcií a podobne," uviedla strana na sociálnej sieti.Kritizuje pritom postupy TIS pri hodnotení transparentnosti kampane strán.

Strana napríklad skonštatovala, že podľa organizácie je netransparentné, ak financuje volebnú kampaň výhradne z prostriedkov získaných z príspevkov zo štátneho rozpočtu za výsledok v predchádzajúcich voľbách či to, že nemá žiadnych darcov a veriteľov.

V hodnotení transparentnosti vedenia kampane, ktoré vypracovala TIS, sa Smer ocitol na konci rebríčka.

Kampaň strany označila organizácia za netransparentnú. Poznamenala, že krátko pred voľbami má najvyššie výdavky, a to až 2,5 milióna eur.

"Z nich už vyše štyroch pätín preliala z transparentného účtu cez veľké súhrnné platby do vlastnej agentúry. Verejnosť tak nedokáže skontrolovať hodnovernosť výdavkov v praxi ani to, či skryte neprekročí trojmiliónový prah na výdavky," upozornila.

01 - Modified: 2024-02-26 09:25:42 - Feat.: - Title: Zvolanie bezpečnostnej rady je cynická snaha Fica prekryť nepopulárne témy, kritizuje SaS 02 - Modified: 2024-02-01 15:15:00 - Feat.: - Title: Nevyrušujte s faktmi. Čo vám vláda o korupcii nepovie 03 - Modified: 2024-01-30 10:57:43 - Feat.: - Title: Slovensko sa v Indexe vnímania korupcie umiestnilo na historicky najlepšom mieste. Za európskym priemerom však zaostávame 04 - Modified: 2024-01-30 06:58:58 - Feat.: - Title: Zverejnili rebríček korupcie. Slovensko dosiahlo historicky najlepšie umiestenie 05 - Modified: 2024-01-28 06:14:03 - Feat.: - Title: Výroky politikov: Fico pomenoval priority, rýpol si do Matoviča. Podľa Šimečku vláda stratila všetky zábrany
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
28. február 2024 00:24