Šéf Hlasu Peter Pellegrini po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou vyhlásil, že by si vedel predstaviť byť v koalícii aj s KDH. "Myslím si, že by to bola dobrá koalícia," jasne vyhlásil Pellegrini pri odchode z paláca. Hlas získal v parlamentných voľbách 14,7 percenta a je v silnej pozícii, pretože bez neho nemôže vzniknúť žiadna vláda.
Pellegrini povedal, že už neformálne rokoval aj so šéfom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom, pozvanie od šéfa Smeru Roberta Fica ešte nedostal.
Som v inej pozícii, tvrdí
Zároveň však dodal, že podľa vyjadrení predstaviteľov KDH si to oni predstaviť zatiaľ nevedia. Šéf Hlasu povedal, že ak by v koalícii dochádzalo k škrípaniu alebo k nedodržiavaniu dohôd, tak by Hlas z takej koalície odišiel. Rovnako by podľa vlastných slov učinil, ak by malo dochádzať k otočkám napríklad v zahraničnopolitickej orientácii krajiny.
Na margo spolupráce so šéfom Smeru Robertom Ficom zdôraznil, že už mu nie je podriadený. Odkázal, že nebude žiadna podržtaška.
"Som slobodný a suverénny, nie je to môj predseda strany. Mám vlastný poslanecký klub. Sme suverénna politická strana, ktorá má jasné ciele. Ak neprejdú veci, s ktorými chceme na Slovensku pohnúť, tak sa tá jeho vláda rozpadne a skončí. To je ten iný pohľad. Tam už bude musieť inak rozmýšľať, či chce zostať vo vláde. To je diametrálne odlišný postoj, ako keď som bol v Smere," rázne odkázal Pellegrini.
Reakcia na europoslankyňu Beňovú
Pellegrini v paláci reagoval aj na vyjadrenie europoslankyne za Smer Moniky Beňovej, ktorá na otázku, či presvedčia stranu Hlas ísť do vlády, reagovala počas volebnej noci s ironickým úsmevom. "Hlas? Jasné."
"Správanie europoslykyne považujem za urážlivé, po prehýrenej noci, kde mala v hlave asi aj niečo viac ako len myšlienky. A už duplom, keď ich účasť vo vláde závisí na našej strane. Dúfam, že takéto gestá boli posledné, ktoré som od strany Smer počul," ostro reagoval Pellegrini.
Blokačný mechanizmus
V prípade neúspechu rokovaní s víťaznou stranou je Pellegrini pripravený sadnúť si za rokovací stôl aj s potenciálnou štvorkoalíciou.
Podčiarkol, že ak by napokon vo vládnej koalícii došlo k "zvláštnemu konaniu", zmene priorít a porušovaniu koaličných dohôd, Hlas-SD je pripravený ju opustiť. Následne by sa v takom prípade podľa neho dala zložiť aj nová vláda na základe výsledkov volieb. Vidí v tom dobrý "blokačný mechanizmus".
Nateraz nekonkretizoval požiadavky strany ani personálne pozície, ktoré by chcela obsadiť.