StoryEditor

Dolinková s Druckerom riešili nedostatok zdravotníkov. V hre je aj zvýšenie platov pre zdravotné sestry

20.11.2023, 16:04
Autor:
TASRTASR

Ministri si vedia predstaviť aj úpravu pomeru slovenských a zahraničných študentov lekárskych fakúlt na Slovensku.

Rezorty školstva a zdravotníctva chcú hľadať riešenia nedostatku zdravotníkov spoločne. Zaoberať sa chcú riešeniami na úrovni vysokých aj stredných škôl.

Diskutovať plánujú o pomere slovenských a zahraničných študentov lekárskych fakúlt, motivácii zdravotníkov aj o zmene legislatívy, aby si štát vedel "objednať" odborníkov v oblastiach, v ktorých chýbajú. Informovali o tom minister školstva Tomáš Drucker a ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (obaja Hlas-SD) na pondelkovej tlačovej konferencii.

"Jeden z kľúčových problémov Slovenska je aj nedostatok kvalitného personálu," uviedol Drucker a poukázal na chýbajúcich odborníkov v rôznych oblastiach.

Vytvoriť chce preto mechanizmus, akým by si mohol štát objednávať u fakúlt a škôl absolventov pre odvetvia, kde chýbajú odborníci. Sú to podľa jeho slov lekári, sestry, pôrodné asistentky, ale napríklad aj operátori jadrových zariadení a podobne.

Ministri si vedia predstaviť aj úpravu pomeru slovenských a zahraničných študentov lekárskych fakúlt na Slovensku. Drucker priblížil, že už diskutovali s lekárskymi fakultami a zhruba 100 až 150 miest zahraničných študentov by vedeli transformovať pre domácich. Na to je však potrebné hľadať financie.

Dolinková skonštatovala, že problém nedostatku lekárov a sestier nie je len na Slovensku, preto chcú hľadať motivačné riešenia, ako ich prilákať aj udržať v slovenskom zdravotníctve. A to na úrovni stredných aj vysokých škôl. Predstaviť si vie aj nábory už na základných školách.

Zvyšovanie platov sestier vníma ako jedno z riešení, no rovnako poukázala na potrebu zatraktívnenia pracovného prostredia v slovenskom zdravotníctve.

Za dôležité označila zreálnenie platieb za výkony. Cestu vidí aj vo väčšom kontakte študentov s praxou. Okrajovo sa podľa jej slov s ministrom školstva venovali aj možnosti duálneho vzdelávania na zdravotníckych stredných školách.

01 - Modified: 2023-12-07 11:06:45 - Feat.: - Title: Dolinkovej rezort tvrdí, že pri kategorizácii nemocníc sa koná v zmysle zákona 02 - Modified: 2023-12-07 08:40:40 - Feat.: - Title: Ministerka Dolinková: Zmeny v sieti záchraniek nastanú najskôr v roku 2025 03 - Modified: 2023-12-05 15:06:28 - Feat.: - Title: PISA 2022: Slovenskí žiaci sa výrazne prepadli, Drucker otvorene hovorí o národnej tragédii 04 - Modified: 2023-12-01 13:36:30 - Feat.: - Title: Priplatíme si za sladené nápoje? Do diskusie o vyšších daniach vstúpili ministerka aj obezitologička, toto si lekárka myslí 05 - Modified: 2023-12-07 09:54:46 - Feat.: - Title: Nemocnica sv. Michala a fakultné nemocnice v Prešove a Trnave majú nových riaditeľov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
07. december 2023 20:13