Ako sa v priebehu rokov menilo vyučovanie na lekárskej fakulte?
Deje sa to celosvetovo, nielen na Slovensku, že vyučovanie sa presúva výrazne do simulačnej medicíny, do simulačných centier. Využívajú sa tak možnosti rôznych softvérov, môžu to byť figuríny alebo stoly, ktoré majú v sebe zabudovaný spôsob, akým simulujú akútne stavy.
Pacientov, ktorých vieme dávať priamo na výučbu, je čoraz menej a menej, preto sa do popredia dostávajú simulačné možnosti. Faktom však zostáva, že simulácia nedokáže nahradiť kontaktovú liečbu, to je aj dôvod, prečo sa snažíme mať aj tú. Potom sa vyvíjajú aj viaceré predmety alebo, lepšie povedané, výučba viacerých predmetov.
A medicína vo všeobecnosti sa ako zmenila?
Medicína sa veľmi mení počas rokov. Rozdelil by som to tak, že tu máme niečo pozitívne aj negatívne. Medzi pozitíva patria lepšie možnosti na diagnostiku, ako napríklad magnetické rezonancie či iné sofistikované vyšetrenia.
Máme k dispozícii nové terapeutické možnosti, robotiku využívanú v chirurgických odboroch, veľmi veľa terapeutického sa deje aj prostredníctvom rádiologickej metódy. Rádiológovia kedysi vôbec neliečili, len diagnostikovali, dnes vedia vstúpiť do procesu liečby aj terapeuticky.
Veľmi sa posunula aj kardiológia, väčšina vecí sa dá robiť neinvazívne, aby sa, zjednodušene povedané, pacient čo najmenej externe otváral, pracuje sa cez cievu. Ak sa aj pristúpi k chirurgickému zákroku, tak je tu laparoskopická chirurgia, vďaka čomu je rýchlejšia r...
Zostáva vám 85% na dočítanie.