Niekdajší minister spravodlivosti a súčasný špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa dnes prostredníctvom tlačovej besedy vyjadril k trestnému oznámeniu na skupinu ôsob, ktoré podal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Ten ako dôvod uviedol podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.
Eštok sa domnieva, že ochrana, ktorú Úrad na ochranu oznamovateľov poskytol skupine policajtov známych ako „čurillovci“, bola sprostredkovaná za pochybných okolností, čím prišlo k trestnému činu. Uviedol to na sociálnej sieti.
Ochrana sa zväčša neodôvodňuje
Lipšic počínanie ministra vnútra nespochyňoval a dodal, že každý má právo podať trestnú oznámenie, ak má podozrenie, že zaznamenal trestnú činnosť. Podotkol však, že v prípade čurillovcov zo strany úradov nedošlo k žiadnemu prekročeniu zákona.
Špeciálny prokurátor pripomenul príslušný zákon, podľa ktorého musí prokurátor bezodkladne poskytnúť ochranu oznamovateľovi, ak podal kvalifikované oznámenie a žiadosť o poskytnutie ochrany. Dodal, že ochrana sa de facto neodôvodňuje, pretože zákon taký postup nevyžaduje, no práve v súvislosti s čurillovcami úrady svoje opatrenia odôvodnili.
„Išli sme nad rámec zákona v záujme transparentnosti a ani vo sne by mi nenapadlo, že si to niekto vyloží opačne," povedal Lipšic. „Možno je otázkou, či aj iné prokuratúry odôvodňujú svoje konanie pri poskytovaní ochrany," vyjadril sa.
Ochranu je podľa Lipšicových slov možné poskytnúť aj policajtom. „Aj iné prokuratúry už poskytli ochranu príslušníkom policajného zboru,“ pripomenul.
Právny nezmysel a pokus o nátlak
Lipšic odmietol reagovať na otázku reportérky, ktorá naznačila, že zo strany ministra Šutaja Eštoka môže ísť o zastrašovanie. Pripustil, že na problematiku má jasný názor, avšak ako prokurátor musí dodržať zdržanlivosť. „Zástupcovia Generálnej prokuratúry sú v poslednej dobe agresívne napádaní," skonštatoval a vyslovil domnienku, že mnohé napadnutia – aj zo strany politikov – zneužívajú práve fakt, že prokurátori sa nemôžu brániť.
Špeciálny prokurátor tvrdí, že nepovažuje za svoju povinnosť vyjadrovať sa k potenciálnej novelizácii zákona na poskytnutie ochrany oznamovateľom.
Peter Kubina, advokát čurillovcov, na sociálnej sieti uviedol, že podané trestné oznámenie vníma ako právny nezmysel a ďalší pokus o nátlak na nezávislé inštitúcie ochrany práva. „Ochrana oznamovateľa nebráni ministrovi postaviť dotknutých policajtov mimo služby alebo ich aj prepustiť, ak má na taký postup legitímne a zákonné dôvody,“ upresnil Kubina. „Bráni mu len v tom, aby ich postavil mimo služby alebo vyhodil z pomsty.“