Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) na dnešné rokovanie vlády predložil návrh zákona, ktorým bude zrušený Úrad špeciálnej prokuratúry. Ten sa zaoberá najzávažnejšou trestnou činnosťou, okrem iného vyšetruje aj korupčné kauzy z čias bývalých vlád Smeru. K zrušeniu má dôjsť v rámci novely Trestného zákona.
Vláda návrh schválila s pripomienkami. Ak rovnako rozhodnú aj poslanci, ktorí o ňom budú rokovať v skrátenom legislatívnom konaní, elitná zložka prokuratúry po 20 rokoch zanikne.
Návrh prikazuje špeciálnej prokuratúre odovzdať k 15. januáru budúceho roka spisy a ostatné písomnosti generálnej prokuratúre, ak sú ukončené. V opačnom prípade príslušnej krajskej prokuratúre.
Pokus o zvrat
Návrh dáva "právomoc nad vyšetrovaním trestnej činnosti patriacej do pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu krajským prokuratúram a dohľad nad ich činnosťou Generálnej prokuratúre Slovenskej republiky."
Krajské prokuratúry podľa ministerstva spravodlivosti disponujú "dostatočným, nestranným a odborne zdatným prokurátorským stavom."
V návrhu sa tiež uvádza, že zrušenie špeciálnej prokuratúry nemá vplyv na postavenie jej prokurátorov. Tí naďalej zostanú prokurátormi generálnej prokuratúry.
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa včera na poslednú chvíľu snažil zvrátiť vývoj situácie okolo jeho úradu. Oznámil, že sa vzdá svojej funkcie, ak vláda verejne garantuje, že nezasiahne do postavenia Úradu špeciálnej prokuratúry a jeho prokurátorov.
Lipšic: Nejde o mňa
Zrejme si však v tomto smere veľké nádeje nerobil. „Ak by koalícia chcela vymeniť moju osobu, tak vie urobiť veľmi rýchlu zmenu v zákone, kde doplní možnosť môjho odvolania aj bez udania dôvodov. To vedia v parlamente schváliť v priebehu pár týždňov. To už mohlo byť schválené a mohol som byť odvolaný. Čiže tým chcem povedať, že nejde o moju osobu," povedal v HNtelevízii začiatkom tohto týždňa.
Informácie o plánoch vlády na zrušenie elitnej zložky prokuratúry začali presakovať na verejnosť minulý týždeň. V pondelok 27. novembra mal premiér Robert Fico s ministrami obrany Robertom Kaliňákom a spravodlivosti Borisom Suskom v Bruseli u eurokomisára pre spravodlivosť Didiera Reyndersa zisťovať, či by to bolo možné.
Na to ostro reagovali predstavitelia opozície aj mimovládneho sektora, ktorí vládu obviňujú z rozkladu právneho štátu.