Protesty proti snahe vlády o zrušenie špeciálnej prokuratúry sa v utorok o 18:00 uskutočnia v piatich mestách: v Bratislave, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline a Nitre. Informovali o tom predsedovia PS Michal Šimečka, KDH Milan Majerský a SaS Richard Sulík. "Vieme, že sa pripravujú aj ďalšie mestá," doplnili lídri v spoločnom stanovisku.
Okrem toho v ňom adresovali výzvu predsedovi parlamentu a druhej najsilnejšej vládnej strany Hlas. Apelujú naňho s argumentom, že "protestná vlna ľudí na Slovensku proti únosu demokracie a právneho štátu rastie". Opoziční lídri tiež tvrdia, že ich kontaktujú stovky ľudí, ktorí sa chcú zapojiť do protestov.
Asistuje Ficovi
Pellegriniho preto vyzvali, aby "hanebný" postup zastavil. Má totiž podľa nich ako šéf Národnej rady zodpovednosť za to, aby dianie v parlamente rešpektovalo ústavu a bolo dôstojné.
Vládou navrhované zmeny okrem zrušenia špeciálnej prokuratúry znižujú viaceré tresty vrátane tých za korupciu či odnímajú policajtom právo na ochranu pre whistleblowerov. Opozícia zdôrazňuje, že tak zásadné zmeny "s dramatickými dopadmi na živé kauzy a boj proti korupcii" nemôžu byť schvaľované v skrátenom legislatívnom konaní.
Pellegrinimu tiež pripomínajú, že počas predvolebnej kampane tvrdil, že mu záleží na odbornej a širokej diskusii k tejto téme. Tiež podľa nich ohlasoval koniec starých manierov. "Miesto toho dnes asistuje Robertovi Ficovi v urýchlenej deštrukcii právneho štátu na Slovensku," konštatujú Šimečka, Majerský a Sulík.
Zaraďte spiatočku
Taktiež mu vyčítajú, že ako možný kandidát na prezidenta - pri osobe Pellegriniho sa stále viac skloňuje jeho potenciálna prezidentská kandidatúra - často zdôrazňuje potrebu zjednocovať spoločnosť a kultivovať dialóg. To je však podľa opozície v rozpore s krokmi jeho strany, pričom pripomínajú kontroverzné personálne rozhodnutia v polícii ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka.
"Pán Pellegrini, ak chcete obstáť ako predseda NR SR, ak chcete splniť svoj predvolebný záväzok vlastným voličom, a ak dokonca uvažujete o kandidatúrach na ďalšie ústavné funkcie, máte jedinú možnosť. Zaraďte spiatočku, dištancujte sa od takého postupu koalície a zabezpečte dôstojnú spoločenskú diskusiu a legislatívny proces v týchto závažných témach," vyzývajú lídra Hlasu na záver stanoviska Šimečka, Majerský a Sulík.
Úrad špeciálnej prokuratúry má podľa návrhu, ktorý už schválila vláda a je predložený na aktuálnu schôdzu parlamentu, zaniknúť k 15. januáru. K preorganizovaniu systému prokuratúry tak dôjde o približne mesiac. Špeciálna prokuratúra sa zaoberá najzávažnejšími kauzami – vrátane tých, do ktorých sú zapletení nominanti terajšej vlády.