Úrad špeciálnej prokuratúry sa nedá opraviť. Po rokovaní vlády to uviedol premiér Robert Fico v súvislosti s rušením Úradu špeciálnej prokuratúry.
Za svojím rozhodnutím si stojí. Je pripravený spolu s ministrom spravodlivosti Borisom Suskom (Smer) obhajovať návrh v parlamente.
"Losos z mora"
Je potrebné dostať Úrad špeciálnej prokuratúry pod kontrolu Generálnej prokuratúry tak, ako to vždy malo byť, povedal Fico.
Privítal vyjadrenie generálnej prokuratúry, že je pripravená zvládnuť mnohé špeciálne prípady, ktorými sa špeciálna prokuratúra zaoberala.
"ÚŠP sa jednoducho nedá opraviť. Lipšic tam vošiel ako losos z mora, vytrel sa na tom úrade a zanechal tam po sebe desiatky podobných prokurátorov, ako je on. Preto je tento úrad v podstate nenapraviteľný," povedal premiér.
Tvrdí, že špeciálna prokuratúra prispievala k porušovaniu ľudských práv, dokazujú to napríklad nálezy Ústavného súdu SR či rozhodnutia Najvyššieho súdu SR.
Dôvodom zrušenia úradu je podľa ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD) jeho systémové zaujatie. Situáciu v úrade nebolo možné vyriešiť len personálnymi zmenami.
"Systémová zaujatosť je právny pojem, ktorý znamená, že ak je zaujatý vrcholný predstaviteľ nejakej inštitúcie, tak jeho podriadení sú takisto zaujatí, pretože majú tendenciu rozhodovať v prospech svojho nadriadeného tak, aby bol spokojný," povedal Susko.
Nikam neodchádzajú
Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry podľa Fica nikam neodchádzajú. Rozhodne sa o ich pôsobení, či ostanú na generálnej prokuratúre priamo alebo pôjdu na krajské či okresné prokuratúry. Doplnil, že Špecializovaný trestný súd ostáva súčasťou súdnictva.
Susko si nemyslí, že krajskí prokurátori sú menej erudovaní na to, aby zvládli vyšetrovanie trestných činov spod Úrau špeciálnej prokuratúry.
Takisto aj v súčasnosti vyšetrujú ekonomické trestné činy v obrovských výškach a nemajú s tým podľa ministra žiadny problém.