Slováci najviac dôverujú Najvyššiemu kontrolnému úradu Slovenskej republiky. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry MVK, podľa ktorého NKÚ dôveruje alebo skôr dôveruje 60,4 percenta opýtaných.
Najväčšiu nedôveru vyjadrili ľudia Úradu pre verejné obstarávanie, ktorému nedôveruje alebo skôr nedôveruje 48,6 percenta. V stredu o tom informoval Pavel Haulík z agentúry MVK.
V porovnaní s novembrom 2021 najviac vzrástla dôvera voči Kancelárii verejného ochrancu práv, a to o 8,7 percentuálneho bodu.
V dôvere si polepšil o sedem percentuálnych bodov aj Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), za posledné dva roky vzrástla i dôvera k Najvyššiemu kontrolnému úradu o 6,4 p. b.
Väčšine spomínaných inštitúcií, okrem Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, viac dôverujú respondenti s vysokoškolským vzdelaním, odborní zamestnanci, manažéri či ľudia z vyššej strednej triedy alebo respondenti s čistým mesačným príjmom vyšším ako 1 500 eur.
"Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou relatívne viac dôverujú ľudia nad 60 rokov, nezamestnaní, recipienti s príjmom nižším ako tisíc eur a obyvatelia Košického kraja," priblížil Haulík.
Spomínané inštitúcie ľudia dobre poznajú. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou pozná alebo o ňom počulo 93,3 percenta opýtaných.
Dobre známy medzi ľuďmi je aj Najvyšší kontrolný úrad (89,2 percenta), nasleduje Úrad pre verejné obstarávanie (78,6 percenta), ombudsman (78,4 percenta) a ÚRSO (67,03 percenta). V porovnaní s prieskumom z novembra 2021 najviac vzrástla znalosť ÚRSO (o 4,7 p. b.) a NKÚ (o 4,3 p. b.).