Slovensko sa za posledné tri mesiace premorilo ôsmou vlnou covidu. HN už informovali, že išlo historicky o druhú najrýchlejšiu etapu vírusu.
Na druhej strane sila korony klesla, neplní nemocnice, ani vo veľkom neprináša najzávažnejšie stavy, na druhej strane individuálne súčasná mutácia vie spôsobiť ľuďom aj dlhodobé respiračné problémy.
Odborníci upozorňujú, že ľudia v staršom veku s pridruženými chorobami by sa mali očkovať. A to opakovane, keďže sa zdá, že choroba sa môže pravidelne opakovať vždy v jesennom a zimnom období.
Aký je typický priebeh ochorenia?
Bolesť hlavy, kostí aj zubov, únava, teploty a kašeľ, aj tak prebiehal koronavírus v prípade mladej Košičanky. Samu ju prekvapuje, že len nedávno, v decembri 2022, bola prvýkrát chorá na covid, hoci pracuje v škole ako učiteľka, takže je v ohrození v podstate neustále.
„Neviem to s ničím porovnať, keďže som doteraz covid nemala. Problémy sa mi začali v utorok, v sobotu som už bola schopná vstať z postele,“ hovorí pre HN Michaela Haneková, ktorá si vraj ešte sem-tam zakašle. Jediné, s čím sa jej to dalo porovnať, bola reakcia po očkovaní. Áno, keďže je Michaela zodpovedná voči sebe aj iným, očkovať sa nechala a neľutuje to, len ju vždy po každom očkovaní potrápili vysoké horúčky. „Mala som vždy neskutočné reakcie po očkovaní. Teploty sa šplhali až na štyridsiatku,“ spomína si.
Štatistiky vakcinácie proti covidu evidujú plne očkované osoby, ľudí s jednou a dvoma očkovacími látkami. Protilátky proti korone sa u nás podávajú vo veľkom od roku 2021.
Zostáva vám 72% na dočítanie.