Opozičné PS, KDH a SaS budú pokračovať v protestoch proti vládnej novele Trestného zákona aj vo štvrtok o 18.00 hod. vo viacerých mestách na Slovensku.
Naďalej trvajú na stiahnutí novely a na jej predložení do riadneho legislatívneho procesu, vrátane medzirezortného pripomienkového konania. Apelovali najmä na predsedu Národnej rady Petra Pellegriniho (Hlas).
"Je to neudržateľná situácia a koalícia to vie," vyhlásil líder PS Michal Šimečka s tým, že novela je nebezpečná a otvára dvere kriminálnikom. Tvrdí, že aj predstavitelia koalície si uvedomujú riziká novelizácie a nevedia voličom vysvetliť dôvody nižších trestných sadzieb za krádeže.
Šimečka tiež poukázal na priebeh diskusie o návrhu na skrátené legislatívne konanie k novele, predpokladá, že koncom týždňa by sa o tom malo hlasovať v parlamente.
“Už druhý mesiac, odkedy ho vláda predložila, počúvame stále nové a nové argumenty prečo je promafiálnsky balíček neprijateľný. Znovu a znovu o nich hovoríme v parlamente a zdôrazňujeme ich na námestiach po celom Slovensku. Preto ani teraz, keď sa schyľuje k dôležitému hlasovaniu, nemôžeme poľaviť. Teraz musíme zabrať a ukázať, že nás nezastavia,” dodal Šimečka.
V súvislosti s novelou apelovala predsedníčka klubu KDH Martina Holečková na predsedu parlamentu. Ten mal podľa nej šancu ukázať, že sa vie odpútať od premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Podotkla, že miesto toho si vybral budúcnosť vo Ficovom tieni, a to aj v prípade, ak sa stane Pellegrini prezidentom. Obdobne to vidí predseda SaS Richard Sulík. Zdôraznil tiež, že aj vláda, ktorá vyhrala voľby, musí návrhy presadzovať v rámci platných pravidiel.
Čo sa týka rečníkov a obsahu tém prezentovaných na protestoch vo štvrtok, strany o tom ešte majú rokovať. Na otázky o petícii za odchod ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) reagovali predstavitelia strán tým, že ide o závažnú vec.
Poukázali na množstvo podpisov za jej odvolanie. Zhodli sa tiež, že jej kroky nie sú správne a o ďalšom postupe budú ešte ako parlamentná opozícia rokovať.