StoryEditor

Nie je to bežné, mimoriadne teplé sú aj noci, hovorí meteorologička. Začala sa už jar alebo sa ešte ochladí?

09.02.2024, 17:51
Autor:
alaalaredred

Miriam Jarošová upozorňuje na to, že teploty posledných dní sú na hraniciach dlhodobých teplotných rekordov.

Také oteplenie, aké od začiatku februára nastáva po celom Slovensku, nie je zvyčajným javom. Meteorologička a klimatologička Miriam Jarošová vraví, že teploty posledných dní sú na hraniciach dlhodobých teplotných rekordov.

"Hovorím o (teplotných) rekordoch aj v noci aj cez deň," pokračuje Jarošová s tým, že takéto počasie bude aj počas víkendu. V najteplejších lokalitách Slovenska sa teplota priblíži k 18 stupňom celzia.

Vo vyšších polohách však bude fúkať silnejší vietor, čo nebude vyhovovať napríklad lyžiarom. "Hranica sneženia bude až od výšky 1800 metrov," vraví klimatologička s tým, že intenzívnejšie poveternostné podmienky spôsobuje najmä nerovnomernosť teplôt v Európe.

O tom, že by už prichádzala jar, však odborníčka pochybuje. Upozorňuje najmä na zásoby studeného severného vzduchu, ktorý by mohol priniesť zlé správy pre slovenských poľnohospodárov. "Ochladenie, ktoré by prišlo v posledných februárových dňoch, môže veľmi výrazne ovplyvniť našu prírodu," dodala Jarošová.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
14. január 2026 17:18