Jens Stoltenberg. FOTO: Reuters
StoryEditor

Stoltenberg vyzval Európu na zvýšenie výroby zbraní

10.02.2024, 11:03
Autor:
TASRTASR

Generálny tajomník NATO tiež povedal, že v súčasnosti "neexistuje bezprostredná vojenská hrozba voči členskej krajine NATO, no z Kremľa zároveň pravidelne zaznievajú hrozby voči Aliancii".

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyzval európske krajiny na zvýšenie produkcie zbrojárskeho priemyslu, aby mohli ďalej podporovať Ukrajinu a zabránili možnej dlhodobej konfrontácii s Ruskom.

Šéf Severoatlantickej aliancie to uviedol pre nemecký týždenník Welt am Sonntag v rozhovore, ktorý bol zverejnený v sobotu.

Stoltenberg pred kľúčovou schôdzkou ministrov obrany členských krajín NATO v Bruseli a druhým výročím ruskej invázie na Ukrajinu zdôraznil, že Aliancia "musí rýchlejšie obnoviť a rozšíriť svoju priemyselnú základňu, zvýšiť dodávky na Ukrajinu a doplniť vlastné zásoby".

"Znamená to prechod od pomalej výroby v čase mieru k výrobe vo vysokom tempe v čase konfliktu," dodal.

Generálny tajomník NATO tiež povedal, že v súčasnosti "neexistuje bezprostredná vojenská hrozba voči členskej krajine NATO, no z Kremľa zároveň pravidelne zaznievajú hrozby voči Aliancii".

Ruská invázia na Ukrajinu ukázala, že "mier v Európe nemožno považovať za samozrejmosť", pokračoval.  

"Pokiaľ budeme investovať do našej bezpečnosti a zostaneme jednotní, budeme naďalej brániť akejkoľvek agresii... NATO sa nesnaží o vojnu s Ruskom, ale musíme sa pripraviť na možné desaťročia konfrontácie," uviedol Stoltenberg. Aliancia podľa jeho slov pozorne sleduje, čo robí Rusko, a zvýšila svoju prítomnosť na východnom krídle NATO.

"Ak (ruský prezident Vladimir) Putin na Ukrajine zvíťazí, neexistuje žiadna záruka, že sa ruská agresia nebude šíriť ďalej. Preto je teraz podpora Ukrajiny a investovanie do vlastných kapacít NATO našou najlepšou obranou," zdôraznil.

01 - Modified: 2024-02-28 23:00:00 - Feat.: - Title: Západní vojaci už na Ukrajine sú, len sa o tom nehovorí, upozorňuje predstaviteľ Únie 02 - Modified: 2024-02-28 13:48:50 - Feat.: - Title: Ruské veľvyslanectvo vo Švédsku avizovalo opatrenia v reakcii na vstup do NATO 03 - Modified: 2024-02-28 18:00:00 - Feat.: - Title: Západné sily na fronte by znamenali vyhlásenie vojny Rusku, hovorí analytik o Macronových slovách 04 - Modified: 2024-02-28 23:00:00 - Feat.: - Title: Posledný dielik puzzle zapadol. Aliancia zatvorila Rusom prístup do Baltu 05 - Modified: 2024-02-28 09:37:11 - Feat.: - Title: ANALÝZA: Pôjdu európski vojaci na Ukrajinu? Plán je možno rafinovanejší
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
29. február 2024 03:41