Zľava predseda vlády Robert Fico a vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Ficov odkaz Čaputovej: Nie sme malé deti. Ak nebude konať prezidentka, budeme konať my v koalícii

22.02.2024, 14:48
Autor:
TASRTASR

Podľa premiéra vláda sa s argumentmi prezidentky vyrovná a buď nájde iného nominanta, alebo sa tento bude brániť na súde. Podčiarkol, že navrhnutý Pavol Gašpar nie je obvinený ani trestne stíhaný.

Premiér Robert Fico (Smer) vyhlásil, že do niekoľkých dní bude vyriešená otázka Slovenskej informačnej služby (SIS) a bude mať riadne vedenie.

Fico: Nie sme malé deti

Urobil tak v pléne Národnej rady počas štvrtkovej Hodiny otázok. "Nie sme malé deti a môžem vás informovať, že do niekoľkých dní bude táto situácia vyriešená a SIS bude mať riadne vedenie so všetkým, čo k tomu patrí," povedal premiér s tým, že ak nebude konať prezidentka Zuzana Čaputová, budú konať oni vo vládnej koalícii. Nepovedal, akým spôsobom chce situáciu vyriešiť.

 

Prezidentka sa podľa neho postavila na stranu opozície, keď zatiaľ nepristúpila k otázke menovania šéfa SIS, ktorého navrhla vláda. Apeloval, že by si mala plniť svoje povinnosti a buď nominanta vymenovať, alebo pomenovať dôvody, pre ktoré ho odmieta.

V hre je iný nominant

Dodal, že vláda sa s jej argumentmi vyrovná a buď nájde iného nominanta, alebo sa tento bude brániť na súde. Podčiarkol, že navrhnutý Pavol Gašpar nie je obvinený ani trestne stíhaný.

Poukázal aj na aktuálnu situáciu a na to, že tajnú službu vedie zatiaľ len poverený námestník riaditeľa.

Vláda 14. februára odsúhlasila nomináciu súčasného štátneho tajomníka rezortu spravodlivosti Pavla Gašpara na riaditeľa tajnej služby.

Riaditeľa SIS na základe návrhu vlády vymenúva prezident. Hlava štátu už informovala o úvahách, že menovanie nového riaditeľa tajnej služby nechá na svojho nástupcu.

01 - Modified: 2025-03-31 08:07:18 - Feat.: - Title: Vyjadrenia po mimoriadnom rokovaní vlády o slintačke a krívačke 02 - Modified: 2025-03-29 12:41:25 - Feat.: - Title: Raši s Ficom do Ruska nepôjde. Neviem, kto by chcel ísť za Putinom, reaguje Gröhling 03 - Modified: 2025-03-29 11:18:09 - Feat.: - Title: Lajčák bude premiérovi Robertovi Ficovi radiť v otázkach národnej bezpečnosti 04 - Modified: 2025-03-29 06:54:47 - Feat.: - Title: Premiér koalíciu upratal, ale väčšina nemusí byť k dispozícii vždy, tvrdí publicista Hrabko 05 - Modified: 2025-03-28 18:54:29 - Feat.: - Title: Fico tvrdí, že Kotlár predložil generálnemu prokurátorovi Žilinkovi závažné dôkazy
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
31. marec 2025 10:57