Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. FOTO: TASR/ Jaroslav Novák
StoryEditor

Nemocnicu v Brezne od marca zaradili do druhej úrovne kategorizácie

01.03.2024, 15:59
Autor:
TASRTASR

Znamená to, že nemocnica musí plniť zákonom stanovené podmienky. Či už špeciálne personálne, materiálno-technické i počet výkonov.

Nemocnicu s poliklinikou Brezno od začiatku marca zaradili do vyššej, druhej úrovne v rámci kategorizácie siete nemocníc. Trvať to bude do konca tohto roka. Na tlačovej konferencii v Brezne to v piatok povedala ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD).

Znamená to, že nemocnica musí plniť zákonom stanovené podmienky. Či už špeciálne personálne, materiálno-technické i počet výkonov. Dôvody, prečo bude v druhej kategórii, sa podľa Dolinkovej týkajú aj geografickej situácie.

"V súčasnosti evidujeme krízovú dopravnú situáciu v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Je to pre obnovy mostov i cesty. Dočasne sme tak museli rozhodnúť takto, aby nebola ohrozená starostlivosť pre pacientov," vysvetlila.

Objasnila, že horehronské zdravotnícke zariadenie má potenciál a spĺňa požiadavky na nemocnicu druhej kategórie. Do ktorej kategórie bude nemocnica zaradená od roku 2025, budú rozhodovať neskôr.

Primátor Brezna Tomáš Abel poznamenal, že pre zachovanie nemocnice v druhej kategórii viedol niekoľko bojov a za tento výsledok sa poďakoval Horehroncom. Tí podpísali petíciu za jej zaradenie do druhej úrovne a podpísalo ich ju takmer 30-tisíc.

"Za posledné roky sme v tomto boji veľa pochopenia nedostali. Zapájal sa však každý, kto mohol, aj starostovia z Horehronia. Cieľom bola dostupná zdravotná starostlivosť," priblížil.

Podľa schváleného zákona bola dostupnosť obyvateľov do nemocnice druhej úrovne stanovená maximálne na 45 minút, ak by však bola nemocnica v Brezne zaradená do prvej úrovne, v prípade veľkej časti obcí v okrese to platiť nebude.

Vzdialenosťou a vysokými časmi dojazdu z viacerých obcí na Horehroní argumentovala v minulosti svoje požiadavky na zaradenie do vyššej úrovne aj nemocnica.

Horehronská nemocnica funguje takmer už 50 rokov, prevádzkuje sedem lôžkových oddelení, ďalšie nelôžkové oddelenia a 27 ambulancií. V okrese patrí k najväčším zamestnávateľom, pracuje tam vyše 600 ľudí.

01 - Modified: 2024-04-16 13:53:35 - Feat.: - Title: Zrušenie zubných benefitov môže podľa Krajčího znížiť záujem ľudí o prevenciu 02 - Modified: 2024-04-15 15:39:49 - Feat.: - Title: PS a SaS nepodporia schôdzu k odvolávaniu ministerky Dolinkovej. Zvolať ju chcelo Matovičovo hnutie 03 - Modified: 2024-04-15 14:20:39 - Feat.: - Title: Dolinková zrušila zubné benefity v zdravotných poisťovniach 04 - Modified: 2024-04-16 07:00:26 - Feat.: - Title: Vláda chystá oddlženie nemocníc a výstavbu novej v Prešove 05 - Modified: 2024-04-15 09:57:02 - Feat.: - Title: Vláda má rokovať o výstavbe novej vojenskej nemocnice v Prešove, vyhlásil Fico
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
16. apríl 2024 21:59