Generálna prokuratúra zrušila postupom podľa paragrafu 363 Trestného poriadku obvinenie bývalému riaditeľovi Slovenskej informačnej služby Vladimírovi Pčolinskému a šéfovi Národného bezpečnostného úradu Romanovi Konečnému v kauze Rozuzlenie. Potvrdil to advokát Ondrej Urban. Upozornil na to portál aktuality.sk.
"V celom rozsahu, ako je skutok jeden a dva vo vzťahu k Vladimírovi P., bolo zrušené obvinenie. To znamená, že bol obvinený nezákonne. Bude si voči štátu uplatňovať nárok na náhradu škody," priblížil právny zástupca exšéfa SIS Urban.
Národná kriminálna agentúra v rámci akcie Rozuzlenie obvinila vlani v auguste viacero osôb.
Bol porušený zákon
"Generálna prokuratúra podaným návrhom na preskúmanie zákonnosti rozhodnutí orgánov činných v trestnom konaní v kauze Rozuzlenie osobám Vladimírovi Pčolinskému a Romanovi Konečnému 12. marca 2024 vyhovela, pretože vydanými rozhodnutiami bol porušený zákon," priblížila hovorkyňa prokuratúry Jana Tökölyová. Doplnila, že v predmetnom prípade pokračuje vyšetrovanie "vo veci".
Obvinenie sa týkalo zločineckej skupiny, ktorá mala sťažiť alebo mariť vyšetrovania korupčných a iných trestných činov, navodzovať dojem manipulácie výpovedí svedkov vyšetrovateľmi, ale aj diskreditovať orgány činné v trestnom konaní. Dve osoby boli obvinené pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa z pomsty.
Kritika z opozície
Progresívne Slovensko rozhodnutie generálneho prokurátora kritizuje a poukazuje použitie kontrverzného paragrafu 363. "Generálny prokurátor si nenašiel čas vysvetliť verejnosti, prečo posadil elitných prokurátorov z ÚŠP na úradnícke miesta. Našiel si však čas na zrušenie obvinenia bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinskeho a riaditeľa NBÚ Romana Konečného. Ako inak, cez paragraf 363," vyjadrila sa strana.
Podľa PS tým pravdepodobne znemožnil vyšetrenie kauzy Rozuzlenie a stíhanie zločineckej skupiny, ktorá mala podľa strany mariť vyšetrovania veľkých korupčných káuz. "Maroš Žilinka tak opäť úraduje v prospech mocných ľudí. A vládnej koalícii tento stav očividne vyhovuje," tvrdia progresívci.
PS podalo na februárovú schôdzu návrh na zmenu paragrafu 363. Ten však schválený nebol. "Neprešiel ani návrh, ktorý by umožnil tretine poslancov a poslankýň parlamentu podať na generálneho prokurátora disciplinárny návrh. Ale my sa nevzdáme. Generálny prokurátor si nemôže robiť, čo sa mu zachce," vyjadrilo sa Progresívne Slovensko.