Podľa podpredsedu NR SR a lídra Progresívneho Slovenska Michala Šimečku prezidentský adept Peter Pellegrini spojil svoju kandidatúru s fungovaním vládnej koalície. „Využíva na to ministerstvá, bezpečnostnú radu, zasadnutie vlády,“ upresnil Šimečka.
„Včera sa dokonca snažil tvrdiť, že za päť mesiacov urobili (koalícia, pozn. red.) viac sociálnych opatrení než ktorákoľvek iná predchádzajúca vláda. Hovorí, že ak sa stane Ivan Korčok prezidentom, spôsobí chudobu,“ pokračoval šéf progresívcov.
„Štát nepríde o sociálne istoty“
Šimečka sa domnieva, že na zvyšovaní životnej úrovne vláde dosiaľ nezáležalo a sústredila sa na vlastný prospech. Pripomenul, že zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry premiér Robert Fico označil za výrazný úspech svojej garnitúry. Podpredseda NR SR sumarizuje, že popri tom prebiehali „čistky“ v polícii, kultúrnych inštitúciách aj národných parkoch.
Koalíciu tiež kritizoval za pokusy „ovládnuť“ verejnoprávne inštitúcie a za spôsob vedenia zahraničnej politiky, ktorý podľa neho „páli mosty“ s našimi najbližšími partnermi, obzvlášť Českou republikou.
„Likvidácia spravodlivosti, nezávislých inštitúcií, nášho medzinárodného postavenia. Snaha o beztrestnosť. Toto boli priority Roberta Fica, Andreja Danka a Petra Pellegriniho,“ vyjadril sa Šimečka.
Tvrdenia vlády, že štát príde o sociálne istoty, ak sa prezidentom stane Pellegriniho protikandidát v prezidentských voľbách Ivan Korčok – ktorému PS vyjadrilo podporu –, označil za klamstvo.
„Prezidentský kandidát Peter Pellegrini je v panike, vidí, že na Slovensku je obrovské množstvo ľudí, ktorí si chcú zvoliť skutočne nezávislého prezidenta. Nehanbí sa preto používať lož,“ povedal predseda progresívcov.
Slovenské priority podľa Ódora
Podľa Ľudovíta Ódora, expremiéra a lídra kandidátky PS do Európskeho parlamentu, súčasnej koalícii chýba zodpovednosť. Kritizuje ju aj za videá zverejnené na sociálnych sieťach, ktoré označuje ako nenávistné. Tvrdí, že vláda nezabezpečila žiadne sociálne opatrenia, ktoré pred voľbami prisľúbila.
Bývalý premiér predstavil súbor opatrení, ktoré je podľa progresívcov potrebné realizovať, ak vláde „skutočne ide o krajinu“. Tvrdí, že je nevyhnutné reagovať na potreby mladej generácie. Bez mladých podľa neho krajina nemá žiadnu budúcnosť. „Táto vláda urobila v tejto oblasti presne nula opatrení,“ vyjadril sa.
Ďalej podľa Ódora treba lepšie riadiť eurofondy, pričom pripomenul, že jeho úradnícka vláda zanechala aj návod s konkrétnymi opatreniami. „Aj hot-dogový stánok sa na Slovensku riadi lepšie ako eurofondy,“ nechal sa počuť.
Ódor tiež navrhuje sústrediť sa na zlepšovanie vzdelávacieho systému, s čím by malo súvisieť aj vyššie ohodnotenie „šikovných učiteľov“. V sociálnej oblasti je podľa Ódorových slov nevyhnutná adresnosť, čiže aby pomoc smerovala k najzraniteľnejším skupinám.
„Vidím to nádejne“
„Táto vláda nielenže nepomáha najzraniteľnejším, pomáha tým najbohatším – svojim vlastným. Zvýšili si platy a hľadajú spôsoby, ako podporovať spriaznené skupiny oligarchov,“ povedal. Pripomína, že už jeho vláda odborníkov poukazovala na nutnosť zamerať sa na najmenej rozvinuté regióny.
„V tomto záujme by bolo vhodné pokračovať v decentralizácii,“ myslí si Ódor a podotýka, že ľudia z chudobnejších lokalít by mali mať širšie kompetencie pri rozhodovaní o situácii v ich regióne.
Apeluje na spoluprácu na medzinárodnom poli a odbornú diskusiu. „Vidím to nádejne,“ uzatvoril.