Podpredseda KDH Viliam Karas. FOTO: HN/Peter Mayer
StoryEditor

KDH nesúhlasí s ústavným zákonom o medveďoch, predkladá vlastný návrh

08.04.2024, 10:45
Autor:
TASRTASR

KDH nevidí riešenie v ústavnom zákone. Podľa podpredsedu KDH Viliama Karasa by sa Slovensko týmto zákonom mohlo dostať do konfliktu s EÚ.

Opozičné KDH nesúhlasí s navrhovaným ústavným zákonom o možnom odstrele rizikových medveďov. Navrhuje vlastnú novelu zákona o civilnej ochrane, ktorá by mala zefektívniť elimináciu problémových medveďov.

Predstavilo ho aj ministrovi životného prostredia Tomášovi Tarabovi (nominant SNS), ktorému sa podľa predstaviteľov KDH jeho návrh pozdával. S Tarabom sa hnutie zhoduje na tom, že situácia s medveďmi je neudržateľná a treba ju čo najskôr riešiť.

KDH nevidí riešenie v ústavnom zákone. Podľa podpredsedu KDH Viliama Karasa by sa Slovensko týmto zákonom mohlo dostať do konfliktu s EÚ. Hrozí tiež podľa neho riziko "westernových" prestreliek v rámci osídlení.

Hnutie navrhuje v rámci zákona o civilnej ochrane predefinovať pojem mimoriadna situácia. Pokiaľ by sa vyhlásila mimoriadna situácia, tak na výnimku, ktorá sa udeľuje v rámci zákona o ochrane prírody, by sa nemusel aplikovať správny poriadok.

Výnimka by sa teda mohla udeliť bez správneho konania a efekt udelenia výnimky by bol podľa KDH efektívnejší.

KDH deklaruje, že vníma ohrozenie ľudí medveďmi ako závažný problém, rozumie obavám ľudí, ktorí žijú v regiónoch s častým výskytom medveďov. Víta veľké nasadenie zásahového tímu, navrhuje však spružniť fungovanie a administratívne pokyny pre zásahy.

Vláda koncom marca odobrila návrh ústavného zákona, ktorým sa stanovili podmienky, pri splnení ktorých možno pristúpiť k odstrelu medveďa. Zákon by umožňoval v okolí miest a obcí vytvoriť 500-metrovú bezpečnostnú zónu.

Ak sa bude medveď nachádzať v tejto zóne, bolo by možné pristúpiť k jeho likvidácii bez správneho konania. Vláda chce, aby Národná rada (NR) SR schválila zákon v skrátenom legislatívnom konaní. Parlament by sa ním mal začať zaoberať v utorok.

01 - Modified: 2024-05-18 09:29:51 - Feat.: - Title: Čaputová nemá morálne právo zvolávať okrúhly stôl, vyhlásil Danko. SNS čaká na stanovisko Smeru 02 - Modified: 2024-05-15 15:01:49 - Feat.: - Title: Danko po atentáte na Fica: Začína sa politická vojna, už sa nebudeme okúňať 03 - Modified: 2024-05-15 11:33:50 - Feat.: - Title: Viac reklamy neovplyvní charakter verejnoprávnosti, reaguje Michelko na kritiku zmien v RTVS 04 - Modified: 2024-05-15 11:07:24 - Feat.: - Title: Danko sa vyjadruje k RTVS 05 - Modified: 2024-05-15 08:51:44 - Feat.: - Title: Čierne pásky na ústach a transparent. Matovič a jeho poslanci v parlamente narušili prejav Šimkovičovej
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
19. máj 2024 11:10