Predseda vlády SR Robert Fico. FOTO: TASR/Pavel Neubauer  
StoryEditor

Slovensko odmieta Migračný pakt Európskej únie, tvrdí Fico. Hrozbu pokuty nepovažuje za demokratickú

13.04.2024, 14:45
Autor:
TASRTASR

Ppodľa premiéra Slovensko odmieta prijímanie nelegálnych migrantov na územie Slovenska, o ktorých nič nevieme.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) by privítal, keby bol Peter Pellegrini ako prezident ľavičiarom, aby mohli pokračovať v sociálnej politike. Povedal to v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy.

O téme menovania šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) s Pellegrinim neplánuje hovoriť. Fico informoval, že Slovensko odmieta tzv. Migračný pakt EÚ. Deklaruje tiež, že s Európskou komisiou (EK) komunikuje denne v súvislosti s vyplácaním eurofondov.

Spolupráca vlády a prezidenta

Fico očakáva, že Pellegrini bude nadstranícky, ľudový prezident. "Jediné, čo by som privítal, keby mu jeho politické srdce búšilo doľava, aby sme mohli pokračovať v sociálnej politike a budovaní sociálneho štátu," povedal. Očakáva normálnu spoluprácu vlády a prezidenta. Nebude mu brať jeho právo veta, ak sa rozhodne vrátiť zákony naspäť do parlamentu.

Premiér sa spolieha, že Pellegrini bude ako hlava štátu chcieť robiť politiku na všetky štyri svetové strany. Dodal, že prezident zastupuje Slovensko navonok, ale tempo v zahraničnej politike vždy udáva vláda.

image

Fico chce naštartovať slovenskú ekonomiku. Zdrojom konsolidácie je aj prezamestnanosť v štátnej správe, tvrdí

Na Pellegriniho nebude "v žiadnom prípade" tlačiť, aby vzal späť podania na Ústavný súd SR v súvislosti s Trestným zákonom. Na súd sa obrátila prezidentka Zuzana Čaputová. Podľa Fica bude musieť vymenovanie šéfa SIS riešiť nový prezident. S Pellegrinim o tom hovoriť nebude. Myslí si, že kandidát vlády Pavol Gašpar spĺňa všetky podmienky.

Fico ozrejmil, že ak Komisia vidí v nejakom štáte legislatívne prvky, ktoré narážajú na princípy právneho štátu v duchu EK, môže použiť nejaké finančné nástroje voči danej krajine. To je podľa neho obsahom listu eurokomisie pre Slovensko. Tvrdí, že v listoch je rétorika slovenskej opozície.

Hrozba straty financií 

Trestný poriadok a Úrad špeciálnej prokuratúry sú podľa neho vyriešené. Európska komisia sa podľa neho pri Trestnom zákone zaoberá premlčacími dobami a tiež tým, či sú tresty dostatočné, pokiaľ ide o ochranu finančných záujmov EÚ. "To však dnes posudzuje aj Ústavný súd," dodal.

Komisia mala podľa Fica v rokoch 2020 až 2023 veľa príležitostí, ak chcela hovoriť o porušovaní princípov právneho štátu. Ak by prišiel trest z EK, vníma to ako trest za to, že slovenská vláda má iný názor. "Žiadnych šesť miliárd, totálny nezmysel," reagoval na to, či nám hrozí strata financií.

image

Pre Slovensko by bolo najlepšie, keby bol šéfom Národnej rady Danko, vyhlásil Fico

Slovensko podľa premiéra odmieta prijímanie nelegálnych migrantov na územie Slovenska, o ktorých nič nevieme. Dodal, že každý suverénny štát by si mal sám vybrať, ako bude bojovať proti nelegálnej migrácii a ako bude pomáhať. V tom vidí solidaritu. Hrozbu pokuty nepovažuje za demokratickú.

Keď sa vojna na Ukrajine skončí, premiér má záujem o štandardizáciu vzťahov s Ruskom, jeho prezidentom Vladimirom Putinom, ale má záujem aj o normálne vzťahy s Ukrajinou ako naším susedom. Za chybu označil, ak sa Ruská federácia nechce zúčastniť na prvom kole mierových rokovaní.

01 - Modified: 2024-04-12 09:29:50 - Feat.: 1 - Title: Slovensko môže prísť o miliardy eur z Bruselu, varuje opozícia. Šimečka spomenul vlastizradu 02 - Modified: 2024-04-12 08:29:23 - Feat.: 1 - Title: Koalícia nerokuje o výmenách rezortov, iba o poste šéfa parlamentu, odkazuje Pellegriniho Hlas 03 - Modified: 2024-04-11 22:14:13 - Feat.: 1 - Title: Ficov 30-percentný rez na ministerstvách by bol zásadným úsporným opatrením, analytik to však vníma skepticky
01 - Modified: 2024-05-31 12:57:01 - Feat.: - Title: Ficovi potrvá mesiace, kým bude môcť naplno vykonávať funkciu, tvrdí Blanár 02 - Modified: 2024-05-26 11:04:55 - Feat.: - Title: Zdravotný stav premiéra zodpovedá prognózam, v pondelok absolvuje kontroly 03 - Modified: 2024-05-24 09:22:18 - Feat.: - Title: Zdravotný stav Fica je stabilizovaný s miernym zlepšením, informovala nemocnica 04 - Modified: 2024-05-17 22:00:00 - Feat.: - Title: Česko z migračného paktu bez Ukrajincov výnimku nedostane 05 - Modified: 2024-05-17 08:37:42 - Feat.: - Title: Atentát na Fica je útokom na suverénnu politiku, povedal šéf maďarskej diplomacie
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
15. jún 2024 03:59