Medveď hnedý. FOTO: TASR/Milan Kapusta
StoryEditor

Mimoriadnu situáciu pre medvede vyhlásili v okrese Kysucké Nové Mesto

23.04.2024, 10:01
Autor:
TASRTASR

Rozhodol o tom krízový štáb, ktorý zvolali pre nedeľňajší útok medvedice na 34-ročného muža v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce.

Na území okresu Kysucké Nové Mesto vyhlásili mimoriadnu situáciu pre výskyt medveďov. Rozhodol o tom krízový štáb, ktorý zvolali pre nedeľňajší útok medvedice na 34-ročného muža v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Vyplýva to z oznámenia, ktoré zverejnila obec Povina.

Mimoriadnu situáciu vyhlásil Okresný úrad Kysucké Nové Mesto ešte v pondelok popoludní. "V dôsledku enormne vysokého počtu medveďov, zmien ich správania a straty plachosti pred ľuďmi vzniklo vysoké riziko ohrozenia zdravia a ľudských životov," zdôvodnil OÚ v oznámení.

Ďalej uviedol, že k vyhláseniu mimoriadnej situácie pristúpili z dôvodu zvýšeného rizika možného výskytu synantropných jedincov v extraviláne a intraviláne Kysuckého Nového Mesta a obcí v ich bezprostrednom okolí.

Z dokumentu vyplýva, že na ohrozenom území vykonajú záchranné práce zásahové tímy pre medveďa hnedého a poľovnícke združenia. Zintenzívnia aj činnosť hliadok štátnej i mestskej polície v obytných zónach.

Turista, ktorého na chodníku v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce uplynulý víkend napadla medvedica, utrpel hryzné poranenia dolných končatín. Pri páde si poranil aj chrbát. Zranenia si vyžiadali ošetrenie v žilinskej nemocnici, následne muža prepustili do domácej liečby.

Od 15. marca 2024 išlo už o 11. útok medveďa na človeka v tomto roku. Celkovo je po útokoch medveďa zranených 11 ľudí. Štátni ochranári preto upozornili turistov, aby v územiach s výskytom medveďa hnedého zvýšili opatrnosť.

menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
16. január 2026 22:38