Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková má mať čoskoro na stole audit doplatkov a poplatkov, ktoré vyberajú ambulancie od pacientov.  FOTO: TASR/J. Novák
StoryEditor

Slovenskí pacienti vraj chodia k lekárom viac než treba. Pravda však môže byť inde, pomohli by dve opatrenia

23.04.2024, 19:06
  • Niektorí ľudia chodia k lekárovi s problémami skôr určenými na domácu liečbu.
  • Dáta Eurostatu poukazujúce na vysokú návštevnosť v slovenských ambulanciách môžu byť skreslené.
  • Výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov vysvetľuje, prečo treba dáta očistiť.
  • Niekedy na vine nie je ani pacient, špecialisti dávajú pacientom kontrolu niekoľkokrát do roka, pričom im stačí iba predpísať recept.
  • Príkladom sú celiatici, ktorí sami tvrdia, že na kontroly nemusia chodiť dvakrát do roka. 
  • K zníženiu počtu zbytočných návštev u lekára by pomohli dve opatrenia. 

Slovensko je podľa údajov Eurostatu krajinou s najvyšším počtom návštev lekára na osobu v Európskej únii. Do ambulancie prídeme priemerne 11-krát ročne. Do ordinácie ľudia pritom smerujú s problémami, ktoré by sa dali riešiť aj doma. Dôvodom môže byť to, že sú vo väčšej miere citliví na svoje zdravie alebo jednoducho preto, že im chýba ľudský kontakt.

Takúto skúsenosť má aj mladý lekár Pavol Laurov, ktorý pôsobí ako všeobecný lekár v Zlatých Moravciach, kde väčšinu pacientov tvoria starší ľudia. Napríklad hneď, ako sa začne chrípková sezóna, už návštev pribúda. Stačí len mierna nádcha či škriabanie v hrdle a už aj sa vychystajú do ordinácie.  Podľa neho to vždy záleží aj na regióne, lebo s nadužívaním sa teraz stretáva oveľa viac, ako keď povolanie vykonával v Bratislave.

Dáta treba očistiť

Pridajte sa k tým, ktorí vedia viac.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-04-18 07:08:26 - Feat.: 1 - Title: Pacientom hrozia poplatky. "Zajacovky" by obmedzili návštevy lekára, v ich počte sme lídrom v únii 02 - Modified: 2024-04-18 15:00:32 - Feat.: 1 - Title: Druhá fáza zatvárania pohotovostí sa blíži. V hre je stále aj skrátenie ordinačných hodín 03 - Modified: 2024-04-22 12:53:01 - Feat.: 0 - Title: Zaočkovanosť na Slovensku klesá pod 95 percent, upozorňujú odborníci
01 - Modified: 2025-11-30 07:00:00 - Feat.: - Title: Pretekáme sa s časom, som ako taký styčný dôstojník, hovorí Top sestra z detskej nemocnice 02 - Modified: 2025-11-28 15:17:21 - Feat.: - Title: 20 000 eur navyše? Nemocnice lákajú chýbajúci personál na extra peniaze aj bývanie 03 - Modified: 2025-11-27 15:53:19 - Feat.: - Title: Šaškova „Pandorina skrinka“ v zdravotníctve: Súkromníci majú iné pravidlá ako štát, poslanci to chcú zmeniť 04 - Modified: 2025-11-24 11:32:54 - Feat.: - Title: Lekárski odborári žiadajú mimoriadne zasadnutie vlády: Peniaze sa strácajú a Šaško nekoná 05 - Modified: 2025-11-19 09:59:54 - Feat.: - Title: Do rezidentského štúdia zaradili viac ako sto lekárov. V ktorom odbore je ich najviac?
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
03. december 2025 02:19