Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. FOTO: HN/Peter Mayer
StoryEditor

PS kritizuje zákon o telerozhlase, hovorí o účelových zmenách

24.04.2024, 16:11
Autor:
TASRTASR

Ústava by mohla byť podľa PS porušená napríklad pri funkcii riaditeľa RTVS, ktorý by mal prijatím zákona skončiť.

Opozičné Progresívne Slovensko (PS) nesúhlasí s návrhom zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorý v stredu odobrila vláda.

Chce vyvinúť maximálny tlak na to, aby zákon parlamentom neprešiel. V prípade schválenia nevylučuje podanie na Ústavný súd. Zmenu považuje za účelovú s cieľom mocensky ovládnuť verejnoprávne médium.

Zámerom vlády je podľa predsedu PS Michala Šimečku vytvoriť štátnu televíziu so spravodajstvom, ktoré nebude verejnoprávne. PS je ochotné ísť aj do protestných zhromaždení, záleží to však od dohody v opozícii. Šimečka vyjadril podporu zamestnancom Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

Ústava by mohla byť podľa PS porušená napríklad pri funkcii riaditeľa RTVS, ktorý by mal prijatím zákona skončiť. Mohlo by ísť podľa hnutia o porušenie ústavného práva mať prístup k verejným funkciám.

Podpredsedníčka Výboru Národnej rady pre kultúru a médiá Zora Jaurová (PS) nevidí žiaden dôvod na rušenie existujúcej inštitúcie a zakladanie novej. Všetky navrhované zmeny vo fungovaní telerozhlasu by sa podľa nej dali dosiahnuť cez novelu zákona o RTVS.

Dodala, že vládny návrh je v príkrom rozpore s európskym nariadením o slobode médií. Vláda takisto mení percento reklamy, ktoré môže RTVS vysielať. "Je to opäť niečo, čo by malo byť prediskutované s mediálnym trhom, čo by sa malo prijímať úplne iným spôsobom," dodala.

Riaditeľa telerozhlasu chce vláda podľa Jaurovej redukovať na "vykonávača" príkazov rady, ktorá bude obsadená politicky - vládou a koaličnou väčšinou v parlamente. "A funkciu cenzorského orgánu preberie etická komisia," myslí si. Vláda by podľa Jaurovej mala radšej riešiť systémové zmeny, ako napríklad financovanie či modernizáciu verejnoprávnych inštitúcií.

Rozhlas a televízia Slovenska sa má podľa vládneho návrhu zmeniť na Slovenskú televíziu a rozhlas. Riaditeľa bude voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi Ministerstva kultúry SR.

01 - Modified: 2024-05-21 13:15:42 - Feat.: - Title: Danko sa ospravedlnil za emotívne výroky. Nikdy som neporušoval pravidlá ani sa nesprával hulvátsky, tvrdí 02 - Modified: 2024-05-20 05:54:06 - Feat.: - Title: Späť na flám: Čo v skutočnosti znamená zrušenie okrúhleho stola 03 - Modified: 2024-05-20 18:18:38 - Feat.: - Title: Sú v hre nové mediálne zásahy? Poslanci koalície trvajú na pokračovaní schôdze, chystajú prvý krok 04 - Modified: 2024-05-19 15:42:42 - Feat.: - Title: Koalícia dokazuje, že nemá záujem riešiť napätú situáciu. Stále útočia na opozíciu, tvrdí hnutie Slovensko 05 - Modified: 2024-05-19 12:39:43 - Feat.: - Title: PS stále verí, že iniciatíva za okrúhly stôl strán uspeje, tvrdí Šimečka. Pellegrini tvrdí, že "nenastal čas"
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
21. máj 2024 15:37