Andrej Danko, Tomáš Taraba a Martina Šimkovičová. FOTO: TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Danko je hrdý na kroky Šimkovičovej. Správate sa ako diktátori, odkázal opozícii, tá mu oponuje

10.05.2024, 10:42
Autor:
TASRTASR

Čo sa týka ministerky Martiny Šimkovičovej, Andrej Danko je hrdý na jej kroky. Dodal, že chce naďalej podporovať zmeny v rezorte kultúry.

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) má jasnú podporu klubu národniarov. Vyhlásil to podpredseda Národnej rady a šéf SNS Andrej Danko v úvode diskusie k návrhu na jej odvolanie. Kritizoval opozíciu a apeloval na vzájomný rešpekt.

"Vždy som sa snažil viesť SNS tak, aby sme rešpektovali slabších aj národnostné menšiny a keď niekto má inú orientáciu, snažiť sa pochopiť jeho problémy. Musím povedať, že nie vždy z druhej strany, vašich kamarátov, sme mali pochopenie. Práve vy, ktorí často hovoríte o demokracii, sa správate ako diktátori," vyhlásil Danko na adresu opozície a vyčítal jej polarizáciu spoločnosti.

Čo sa týka ministerky Šimkovičovej, Danko je hrdý na jej kroky. Dodal, že chce naďalej podporovať zmeny v rezorte kultúry.

Poďakovanie ministerke

"Úprimne ďakujem ministerke, že so svojim tímom mení ministerstvo kultúry," povedal. Ocenil napríklad presmerovanie financií na obnovu strechy budovy Slovenskej filharmónie.

image

Diskusia k Dolinkovej sa skončila. Podľa opozície má odísť aj Šimkovičová, rokovanie pokračuje

Čo sa týka kritizovaných zmien v kultúrnych fondoch, otvorení sú podľa jeho slov námietkam opozície, ale vyžaduje slušnosť od PS. "Všetko národné je vám smiešne," vyčítal im s tým, že pre SNS je Slovensko prvoradé a očakáva rešpekt aj voči ich názoru.

Branislav Vančo (PS) odmieta, že by opozícia polarizovala spoločnosť. "Buďme fér. Ak vám prekáža, že my máme mandát na múdrosť, tak nehovorte o tom, že vy máte jediní lásku k národu," podotkol.

P​​odľa Zuzany Mesterovej (PS) Danko potvrdil dôvody odvolávania ministerky. Skonštatovala, že miesto jej obhajoby menovaním pozitívnych krokov rezortu predviedol útok na médiá či hercov.

V úvode rokovania predniesol stanovisko vlády šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nominant SNS). Kabinet s návrhom opozície nesúhlasí.

Obsesia hnutím PS

Ministerka podľa vlády postupuje vo všetkých krokoch v zmysle programového vyhlásenia vlády. Rozporuje aj ďalšie námietky opozície a odmieta, že by Šimkovičová porušila a naďalej porušuje ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov, a to v súvislosti s účinkovaním v TV Slovan.

Taraba následne v rámci diskusie poznamenal, že PS kritizuje ministerku pre manažérske zlyhania a pritom jeho poslanci neboli schopní na prvý raz podať dostatočný počet podpisov pod jej odvolávanie.

Odmieta aj argument opozície, že by rezort pod vedením Šimkovičovej nemal žiadnu víziu. Poukázal na vládny program, ktorý obsahuje aj kapitolu pre kultúru. Odôvodnenie opozície je podľa neho postavené na vode a sú ideologického charakteru.

Mesterová sa Tarabu pýtala, či má nejakú obsesiu hnutím PS. Vyčíta mu, že pri obhajobe ministerky útočí. "Tak asi ju nemáte čím obhájiť," dodala.

01 - Modified: 2024-07-16 12:37:44 - Feat.: - Title: Prijatie novely Trestného zákona poukazuje na jednotu koalície, tvrdí Danko a kritizuje "udavačstvo" opozície 02 - Modified: 2024-07-16 12:05:04 - Feat.: - Title: Musíme mať politiku na všetky strany, povedal Huliak po návrate z Moskvy 03 - Modified: 2024-07-11 06:17:20 - Feat.: - Title: Zistenie HN: V koalícii je tlak na zrušenie výhod pre živnostníkov. Chceme to ustáť, hovorí pre HN Danko 04 - Modified: 2024-07-10 08:27:29 - Feat.: - Title: FOTO Hľadá sa logo. Internet zaplavili memečka ku kauze Šimkovičovej rebrandingu STVR 05 - Modified: 2024-07-11 09:19:13 - Feat.: - Title: Týmto krokom sa v tichosti rozchádzajú slovenské celebrity. Jedno ich však vždy prezradí
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
20. júl 2024 09:00