StoryEditor

Pozývame lídrov všetkých strán do paláca, oznámila Čaputová. Pellegrini vyzval na zastavenie kampane

16.05.2024, 11:17
Autor:
TASRTASR

"Nesmieme na nenávisť odpovedať ďalšou nenávisťou, inak sa toto zlo nezastaví," apeloval zvolený prezident Peter Pellegrini.

Prezidentka Zuzana Čaputová spoločne so svojím nástupcom Petrom Pellegrinim pozvú do Prezidentského paláca lídrov všetkých parlamentných politických strán. Cieľom je upokojiť situáciu a odmietnuť násilie.

Výzva na utlmenie kampane

Pellegrini vyzval všetky politické strany, aby prerušili alebo utlmili predvolebnú kampaň do eurovolieb, až kým sa situácia upokojí.

"To, čo sa včera stalo, bol individuálny čin. Ale napätá atmosféra nenávisti bola naším kolektívnym dielom," vyhlásila prezidentka.

Vyzvala na vykročenie z bludného kruhu nenávisti a vzájomných obviňovaní. Spolu s Pellegrinim si podľa svojich slov uvedomujú, že pre spoločnosť je teraz najdôležitejšie upokojiť situáciu.

Útok na Roberta Fica označila nielen za ľudskú tragédiu, ale aj útok na demokratické zriadenie. "Myslime teraz preto spolu najmä na jeho skoré zotavenie," dodala.

Pellegrini vyzval na prerušenie alebo výrazné ultmenie kampane pred voľbami do Európskeho parlamentu.

"Pretože kampaň so sebou prirodzene prináša aj konfrontáciu, vyhraňovanie sa a vzájomné obviňovanie sa politikov. Ale ďalšia konfrontácia je to posledné, čo dnes Slovensko potrebuje. Preto vás prosím, prerušte alebo utlmte predvolebnú kampaň aspoň do okamihu, keď sa situácia upokojí a keď budeme vedieť viac o vyšetrovaní tohto ohavného činu," zdôvodnil.

Zhrozený Pellegrini

Zvolený prezident verí, že nikto z politikov nebude zneužívať útok na premiéra na vytĺkanie politických bodov. Dodal, že ľudia aktuálne potrebujú aspoň základnú zhodu a jednotu politickej reprezentáciu, minimálne civilizované spôsoby vzájomnej komunikácie.

Je zhrozený z toho, kam až môže vyústiť nenávisť k inému politickému názoru. Súhlasí, že atentát na predsedu vlády je atentátom na demokraciu. "Atentát si zaslúži spoločné odsúdenie a na tento krok môže nadviazať zmierovanie národa a upokojovanie vášní," dodal s tým, že krajina sa musí vybrať cestou pokoja.

Prezidentka podotkla, že politici musia mať moc nad svojimi emóciami, keď chcú vykonávať verejnú moc v štáte.

"Musíme mať pod kontrolou svoje myšlienky, slová a skutky. Lebo tak ako myslíme, tým sa stávame, a my sa teraz predovšetkým potrebujeme stať lepšími ľuďmi," skonštatovala.

V Handlovej postrelili premiéra Fica
01 - Modified: 2024-07-11 21:15:18 - Feat.: - Title: Podpora pre Ukrajinu narastá, Slovensko bude poskytovať spravodlivý podiel v NATO, tvrdí Pellegrini 02 - Modified: 2024-07-11 14:10:41 - Feat.: - Title: Stane sa Banáš poradcom Pellegriniho? Ja sa nikam netlačím. Oslovil ma prezident, nie ja jeho, vraví pre HN 03 - Modified: 2024-07-11 11:29:10 - Feat.: - Title: Sme pripravení prispieť na balík pomoci Ukrajine, vyhlásil Pellegrini. Suma sa blíži k 105 miliónom eur 04 - Modified: 2024-07-11 09:36:01 - Feat.: - Title: Že sme lekárom zobrali telefóny? Je to hlúposť, tvrdí v rozhovore šéfka Roosveltovej nemocnice 05 - Modified: 2024-07-10 17:18:52 - Feat.: - Title: Viac techniky pre Ukrajinu znamená, že nám nezostane dosť, povedal Pellegrini o rozhodnutí NATO
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
12. júl 2024 05:35