Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) a ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS). FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Rušenie RTVS je o krok bližšie. Poslanci posunuli Šimkovičovej návrh do druhého čítania

22.05.2024, 17:51
22.05.2024, 20:23
Autor:
TASRTASR

Návrh nerozdeľuje jednu verejnoprávnu inštitúciu zabezpečujúcu televízne a rozhlasové vysielanie, no podľa rezortu kultúry vytvára podmienky na samostatný rozvoj Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu.

Rozhlas a televízia Slovenska sa má zmeniť na Slovenskú televíziu a rozhlas. Riaditeľa by mala voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi Ministerstva kultúry. Vyplýva to z návrhu zákona o STVR, ktorú v stredu poslanci Národnej rady posunuli do druhého čítania.

Návrh nerozdeľuje jednu verejnoprávnu inštitúciu zabezpečujúcu televízne a rozhlasové vysielanie, no podľa rezortu kultúry vytvára podmienky na samostatný rozvoj Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu.

Viac flexibility

"Prináša vyššiu formu flexibility a zavádza nové prvky a kombináciu verejného a súkromného práva do procesu voľby a odvolávania generálneho riaditeľa inštitúcie i kreovania rady STVR," ozrejmilo ministerstvo.

Zmeny odôvodnilo negatívnymi skúsenosťami vyplývajúcimi z aplikácie zákona o Rozhlase a televízii Slovenska i porovnania skúseností z fungovania verejnoprávnych inštitúcií v zahraničí.

image

Poslanci ukončili diskusiu k zmenám v RTVS, v závere vystúpila Šimkovičová

"Predložený návrh zákona vychádza tiež z podnetov laickej i odbornej verejnosti apelujúcich k bezodkladnému zlepšeniu plnenia základných funkcií verejnej služby s cieľom vyššej objektívnosti vysielania," priblížilo ministerstvo.

Legislatíva má zmeniť aj názov média. Súčasný podľa rezortu degraduje slovenský národ na región Slovensko. "Namiesto prívlastku ‘slovenský‘, ‘slovenská‘ (aký) označujúci štátotvorný národ je v názve použité územné označenie verejnoprávnych médií Slovenska," podotkol.

Nová rada

Orgánmi STVR majú byť rada a generálny riaditeľ. Rada by mala mať, tak ako doteraz, deväť členov. Zmeniť sa však má spôsob jej kreovania. Minister kultúry má po novom nominovať štyroch členov rady na základe výberového konania, zvyšných piatich má voliť Národná rada na základe návrhu parlamentného výboru pre kultúru a médiá. Funkčné obdobie člena rady má ostať šesťročné.

Rada by mala mať kompetenciu voliť generálneho riaditeľa STVR na základe verejného vypočutia prihlásených kandidátov. Má mať aj právomoc šéfa, v prípade naplnenia príslušných ustanovení zákona, odvolať.

Dňom účinnosti navrhovaného nového zákona má skončiť funkcia súčasného generálneho riaditeľa RTVS Ľuboša Machaja. Rovnako má s platnosťou nového zákona aj zaniknúť mandát členov súčasnej Rady RTVS.

image

Poslanci sa v stredu vrátili k mimoriadnej schôdzi k zmenám v RTVS

Poradným orgánom rady má byť deväťčlenná etická komisia. Jej úlohou má byť sledovanie dodržiavania štatútu pracovníkov a spolupracovníkov STVR a iných etických princípov.

Členov rady má voliť predseda rady na základe nominačného návrhu subjektov zastupujúcich jednotlivé oblasti, ktoré majú mať v etickej komisii zastúpenie. STVR by mala mať tiež povinnosť v televíznom i rozhlasovom vysielaní zaradiť v čase od 23:30 do 00:30 štátnu hymnu.

Legislatíva hovorí aj o prvom kreovaní orgánov STVR, keďže má nadobudnúť účinnosť dňom vyhlásenia. Zákon v prípade financovania STVR rešpektuje aktuálne platný stav - primárnym zdrojom má byť nárokovateľný príspevok vo výške najmenej 0,12 percenta z HDP.

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) návrh zákona skritizovalo. "Ide proti záujmom verejnosti aj proti európskym pravidlám. Jeho schválenie v prvom čítaní je chybou," skonštatovalo v stanovisku. Vyzvalo vládu, aby legislatívu stiahla. "Náš politický zápas o záchranu RTVS bude pokračovať a ak to bude potrebné, tak aj podaním na Ústavný súd," dodalo.

01 - Modified: 2024-05-22 12:31:47 - Feat.: 1 - Title: Poslanci ukončili diskusiu k zmenám v RTVS, v závere vystúpila Šimkovičová 02 - Modified: 2024-05-22 10:54:35 - Feat.: 1 - Title: Opozícia kritizuje návrh o STVR, progresívci vyzývajú na jeho stiahnutie 03 - Modified: 2024-05-22 07:49:23 - Feat.: 1 - Title: Poslanci sa v stredu vrátili k mimoriadnej schôdzi k zmenám v RTVS 04 - Modified: 2024-05-20 06:40:41 - Feat.: 1 - Title: Na križovatke Vajnorská a Odborárska sa zrazilo auto s električkou, priecestie je neprejazdné 05 - Modified: 2024-05-18 14:06:35 - Feat.: 1 - Title: Machaj chcel spolitizovať rokovanie Rady RTVS, tvrdí jej šéf Gallo. Trom poslankyniam neumožnil vystúpiť
01 - Modified: 2024-07-10 17:59:57 - Feat.: - Title: Rumunských poslancov povolajú z prázdnin, aby riešili útoky medveďov 02 - Modified: 2024-07-10 08:27:29 - Feat.: - Title: FOTO Hľadá sa logo. Internet zaplavili memečka ku kauze Šimkovičovej rebrandingu STVR 03 - Modified: 2024-07-04 20:38:55 - Feat.: - Title: Šimkovičová vyzdvihla na festivale vo Východnej silu a krásu tradícií 04 - Modified: 2024-07-03 08:51:05 - Feat.: - Title: Nová STVR bude odpolitizovaná a nezávislejšia ako RTVS, tvrdí ministerka Šimkovičová 05 - Modified: 2024-07-02 18:25:20 - Feat.: - Title: Jaurová: SNS zatiaľ len likviduje to, čo roky v kultúre fungovalo a nič nové nebuduje. Vidí to aj koalícia
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
18. júl 2024 10:56