StoryEditor

Drucker odhalil plány, chce viacero zmien. Malé školy by mohli fungovať spolu

04.06.2024, 10:31
04.06.2024, 11:01
Autor:
redred

Minister školstva Tomáš Drucker zdôraznil, že školy sa nebudú zatvárať.

Minister školstva Tomáš Drucker oznámil zámer optimalizovať sieť stredných škôl.

Menšie školy by sa mohli spájať do väčších celkov, ktoré by mali spoločné manažmenty, dokázali sa zjednocovať v plánoch vzdelávania, mať spoločných odborných zamestnancov či nadväzovať partnerstvá so zamestnávateľmi.

Zdôraznil, že školy sa nebudú zatvárať. Do konca marca 2025 by mohli zriaďovatelia poslať konkrétne žiadosti o zmenu siete. V novom nastavení by školy mohli fungovať od septembra 2025. Informoval o tom na utorkovej tlačovej konferencii.

"Slabinou súčasnej situácie v strednom školstve vrátane gymnázií je pomerne prílišná zotrvačnosť, ktorá súvisí s nerealizovaním mnohých zmien dlhé roky," skonštatoval. Poukázal napríklad na zmeny na trhu práce či v demografii. Mnohé školy majú podľa neho rozpočty, ktoré im vystačia len na prežitie, a tak nemajú možnosť rozvoja či spolupráce so zamestnávateľmi.

Priblížil, že na Slovensku je 84 stredných škôl, ktoré majú menej ako 100 žiakov. "Takéto školy si veľmi ťažko dokážu zabezpečiť kvalitných učiteľov, odborných zamestnancov, odborné vzdelávanie," načrtol Drucker.

Pripravovanými opatreniami chce umožniť spájať školy do spoločných celkov. Mohli by mať spoločné manažmenty aj tzv. supervízorov. "Chceme, aby z menšieho počtu škôl, ktoré naďalej budú fyzicky v regiónoch, vznikli ucelenejšie väčšie celky," zhrnul.

Do konca augusta by mali zriaďovatelia predložiť rezortu školstva projekty optimalizácie. Do konca marca 2025 by mohli poslať už konkrétne žiadosti o zmenu siete.

V novom nastavení by školy mohli fungovať od septembra 2025. Podľa ministra je pripravených viacero rýchlych legislatívnych zmien, ktoré by mohli platiť od januára 2025.

01 - Modified: 2025-12-17 23:00:00 - Feat.: - Title: Rodičia v Seredi doplácali na učebnice až 40 eur. Drucker chce ceny kníh stlačiť novým riešením 02 - Modified: 2025-12-17 14:57:41 - Feat.: - Title: Drucker: Úrad podpredsedu vlády pre Plán obnovy potrebuje niekoho, kto sa mu bude venovať naplno 03 - Modified: 2025-12-17 06:24:56 - Feat.: - Title: Záujem o obedy v jedálňach stúpa, no kuchárov je žalostne málo. Škola v Martine zvažuje núdzové riešenie 04 - Modified: 2025-12-15 18:15:17 - Feat.: - Title: Drucker varuje pred nedostatkom jadrových odborníkov, predstavil akčný plán pre školstvo 05 - Modified: 2025-12-12 19:02:55 - Feat.: - Title: Lyžiarske kurzy dražejú, priplácať je potrebné stovky eur. Školy posielajú štátu výzvu
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
18. december 2025 00:07