Koaličná SNS verí, že na pondelkovom rokovaní sa vládna koalícia dohodne na postupe pri voľbe nového predsedu Národnej rady.
SNS zároveň reagovala, že vníma podporu strany Smer-SD pri obsadzovaní postu predsedu Národnej rady. Vicepremiér Robert Kaliňák v utorok uviedol, že predseda SNS Andrej Danko by bol dobrým predsedom parlamentu. Považuje to za dobrý návrh pre stabilitu a vyváženosť koalície. Obsadenie postu je podľa neho na dohode SNS a Hlasu-SD.
SNS tvrdí, že Hlas má politický dlh voči Smeru aj SNS. "Bez jasnej podpory strán Smer-SD a SNS by strana Hlas-SD nezískala post prezidenta," uviedla hovorkyňa. Strana Andreja Danka tiež oceňuje, že Pellegrini ako budúci prezident ostal v štruktúrach strany Hlas.
"SNS vidí v pozícii Petra Pellegriniho ako zakladajúceho predsedu strany Hlas-SD garanciu stability koalície," dodala Škopcová.
Pellegrini má pozastavené členstvo v Hlase-SD a ostala mu pozícia zakladajúceho predsedu, v ktorej sa mu ponechali určité kompetencie.
Nový predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok vyzval partnerov na rešpektovanie koaličnej zmluvy a trvá na nároku Hlasu na post šéfa parlamentu.
Strana na tento post nominuje svojho podpredsedu Richarda Rašiho. Funkcia sa uvoľnila po tom, čo v prezidentských voľbách zvíťazil Peter Pellegrini.