Národný akčný plán boja proti terorizmu do roku 2027 obsahuje 30 úloh, ktoré sa zameriavajú na prevenciu, ochranu, pripravenosť a koordináciu. Cieľom je rozšíriť nástroje boja proti terorizmu v Slovenskej republike a reagovať na zmeny bezpečnostného prostredia. Materiál v stredu schválila vláda.
"Akčný plán predstavuje koordinované strategické riešenie v oblasti prevencie a boja proti terorizmu v Slovenskej republike," priblížil rezort vnútra. Úlohy zohľadňujú súčasnú dynamiku a trendy terorizmu v Európe a vo svete, akými sú hrozby útokov tzv. osamelých aktérov či radikalizácia a samoradikalizácia na internete, vo vzdelávacích inštitúciách a náboženských komunitách.
V rámci prevencie je úlohou napríklad systematicky zvyšovať spôsobilosti na včasnú identifikáciu procesu radikalizácie nielen jednotlivcov (tzv. osamelých aktérov), ale i rizikových skupín, ako aj vytvárať korektné vzťahy s cudzincami a príslušníkmi minoritných náboženských komunít s cieľom budovania dôvery a vytvárania predpokladov na včasnú identifikáciu procesu radikalizácie jednotlivcov alebo rizikových skupín
V oblasti ochrany by mal vzniknúť koncept riadenia a koordinácie riešenia vysokoprofilových incidentov prostredníctvom mobilných monitorovacích a riadiacich bezpečnostných vozidiel, ktoré budú vyžívané aj pri bezpečnostných opatreniach v súvislosti s verejnými podujatiami. Pri navrhovaní nových systémových riešení a následnej aplikácii nových technológií v praxi na úseku bezpečnostných systémov by sa malo spolupracovať so Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave, prípadne inými zástupcami akademického alebo odborného sektora.
Na zvýšenie pripravenosti by sa pri plánovaní cvičení mala zamerať pozornosť na koordináciu zainteresovaných zložiek v prípade vzniku vysokoprofilových incidentov teroristického charakteru. Zámerom je tiež obmeniť, zrekonštruovať a doplniť materiálno-technické zabezpečenie pyrotechnikov, ako aj vypracovať stratégiu ochrany mäkkých cieľov.
Na posilnenie koordinácie sa má legislatívne upraviť postavenie a kompetencie Národného bezpečnostného analytického centra ako národného fúzneho koordinačného centra pre oblasť riešenia bezpečnostných hrozieb, zriadeného v pôsobnosti Slovenskej informačnej služby. Aktualizovať by sa mali aj zmluvy o vzájomnej spolupráci medzi Ministerstvom vnútra a spravodajskými službami.