Návrh zaistiť dlhodobé finančné záväzky voči Ukrajine v hodnote asi 40 miliárd eur ročne z pohľadu súčasných príspevkov Slovenska takmer nič nemení. Naznačil to v piatok po skončení dvojdňových rokovaní ministrov obrany NATO v Bruseli minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Informuje o tom spravodajca TASR.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uplynulý štvrtok uviedol, že spojenci by mali prijať dlhodobé finančné záväzky voči Ukrajine v hodnote asi 40 miliárd eur ročne čisto iba pre vojenskú pomoc.
Rozdelenie záťaže
Hrubý domáci produkt členov NATO by mal poslúžiť ako základ pre výpočet spravodlivého "rozdelenia záťaže" a ak HDP Spojených štátov amerických je zhruba 50 percent celkového HDP Aliancie, tak Američania budú zodpovední za polovicu záväzkov a zvyšok sa má rozdeliť medzi európskych spojencov a Kanadu.
Podľa Kaliňáka si treba uvedomiť, že ide o všetky príspevky, ktoré Slovensko dáva, a to aj v rámci Únie cez Európsky mierový nástroj.
"Odhadujeme, že finálne by sa to mohlo pohybovať od 50 do 100 miliónov, v závislosti od príspevku Spojených štátov, ktoré majú záujem zobrať si polovicu tejto sumy. A, pochopiteľne, my by sme tieto zdroje investovali prostredníctvom slovenských výrobcov, ktorí by produkovali materiál a prostriedky nevyhnutné na pomoc Ukrajine," vysvetlil minister.
Spresnil, že do toho by sa dali započítať aj mnohé ďalšie náklady, ktoré bude znášať slovenská strana. Po ich spočítaní by tieto náklady mali dosiahnuť približne rovnakú sumu, akú Slovensko na pomoc Ukrajine vynakladá v súčasnosti.
Prekročenie záväzku
Nemenovaní vysokopostavení predstavitelia NATO vo štvrtok naznačili, že spojenci "výrazne prekročili" svoj záväzok nasadiť 300-tisíc vojakov do 30 dní od hypotetického útoku Ruska na niektorého člena Aliancie.
Na otázku, aká by bola účasť Slovenska na takomto nasadení, Kaliňák povedal, že Slovensko sa pohybuje v rozmedzí pôvodných prísľubov politiky odstrašenia. Spresnil, že rezort obrany má v pláne zvýšiť stav profesionálnej armády na 25-tisíc členov a zmeny sa dotknú aj záloh, ktorých počet už s novým ošatením a vybavením by mal dosiahnuť 20-tisíc vojakov.
Estónsky minister obrany Hanno Pevkur v piatok s odkazom na vojnu na Ukrajine navrhol zvýšiť obranné výdavky spojencov namiesto dvoch percent na 2,5 percenta HDP. Kaliňák odkázal, že pre Slovensko sú dve percentá "minimum aj maximum" na modernizáciu armády.
"My máme mať snahu najskôr vyriešiť rusko-ukrajinský konflikt a potom poďme riešiť, ako nastavíme NATO do budúcna," skonštatoval Kaliňák. Dodal, že takýchto výziev už bolo neúrekom a bez väčších výsledkov.
"Dnes tuším polovica členských krajín neplní ani dve percentá, niektorí volajú po troch, niektorí chcú štyri percentá. Už sme veľa rozhodnutí urobili, ktoré sú proti hospodárskym záujmom štátov, a nie je tu dôvod, aby sme sa ekonomicky ešte viac zničili," odkázal.