Opatrenia v lex atentát nehovoria o tom, ako sa má zmeniť bezpečnostná situácia v krajine. V diskusii v pléne Národnej rady to povedal poslanec Roman Mikulec. Návrh podľa neho upravuje len posilnenie ochrany ústavných činiteľov. Obáva sa, že koalícia chce zákonom zakázať ľuďom, aby sa zhromažďovali.
Mikulec súhlasí s potrebou diskusie aj o ochrane ústavných činiteľov. Nesúhlasí s tým, že sa rokuje o návrhu v skrátenom legislatívnom konaní, bol by aj za okrúhly stôl, debata v skrátenom konaní v pléne Národnej rady je podľa neho nepostačujúca.
Poslanec súhlasí s tým, aby sa obmedzili demonštrácie, ktoré sú rušivé a plné nenávisti. Navrhované podmienky, keď možno obmedziť právo zhromažďovať sa, sú podľa neho už za hranou. "Aj ombudsman poukázal, že aj v súlade s európskymi normami pri ochrane ľudských práv je uvádzané, že zhromažďovacie právo by malo byť obmedzované len v nevyhnutnej miere," povedal.
Mikulec upozornil, že z návrhu vyplýva aj možnosť prelomenia telekomunikačného tajomstva. "Ak bude prokurátor súhlasiť s návrhom príslušníka Policajného zboru, bude sa môcť tento dostať k osobným údajom každého občana Slovenskej republiky," myslí si. Hovorí o nesúlade s Trestným poriadkom a Trestným zákonom.
Poslanec tiež upozornil, že v porovnaní s ostatnými krajinami v Európskej únii, a možno aj celosvetovo, máme na Slovensku najviac chránených osôb v pomere k počtu príslušníkov úradu na ochranu ústavných činiteľov. Súhlasí s diskusiou o tom, či je potrebné a za akých podmienok rozširovať okruh poskytovania ochrany až do konca života. "Treba povedať, čo to bude obnášať, ochranu musí niekto aj zabezpečovať," zdôraznil.