Na snímke podpredseda Národnej rady (NR) SR Michal Šimečka (PS) a opoziční poslanci a poslankyne z Progesívneho Slovenska. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Vláda by mohla skrývať všetky svoje prešľapy, PS hovorí o obmedzení práva na informácie

21.06.2024, 18:24
Autor:
TASRTASR

Cez nový pojem "limitovaná informácia" umožní podľa PS prakticky akémukoľvek orgánu verejnej moci utajiť čokoľvek pod zámienkou narušenia jeho činnosti alebo dôveryhodnosti.

Vládny návrh zákona o kritickej infraštruktúre by výrazne obmedzil ústavné právo občanov na informácie. Tvrdí to opozičné Progresívne Slovensko (PS).

Cez nový pojem "limitovaná informácia" umožní podľa PS prakticky akémukoľvek orgánu verejnej moci utajiť čokoľvek pod zámienkou narušenia jeho činnosti alebo dôveryhodnosti.

Ministerstvo vnútra tento týždeň ozrejmilo, že úprava vychádza z reálnych potrieb ochrany a prevencie pred vznikom nežiaducich incidentov.

image

Brusel si posvieti na Slovensko, dostali sme sa medzi rozpočtových hriešnikov Únie

"Vládna koalícia by toto mohla ľahko zneužívať, aby bránila občanom kontrolovať, ako verejní činitelia nakladajú s mocou. Akýkoľvek nepríjemný fakt by mohli označiť ako limitovanú informáciu. Proti tomuto sa ozvala aj občianska spoločnosť, hromadnú pripomienku mimovládnych organizácií podpísalo už viac ako 14-tisíc ľudí," uviedla poslankyňa parlamentu Zuzana Števulová (PS). Hnutie žiada ministerstvo vnútra, aby vyhovelo mimovládkam a do zákona pridalo jasné garancie proti svojvôli.

Poslanec Ján Hargaš (PS) uviedol prípady, ktoré by vláda podľa neho mohla po prijatí zákona pred občanmi skrývať.

"Ohrozí informácia o neopodstatnenom vyplatení obrovských odmien dôveryhodnosť inštitúcie? Ohrozí informácia o predraženom štátnom nákupe alebo o pokute, ktorú štát dostal pre pochybenia politikov, dôveryhodnosť inštitúcie? Určite. Vláda by po prijatí tohto zákona mohla skrývať všetky svoje prešľapy. Je to nemysliteľné," dodal.

image

Šimečka kritizuje lex atentát: Doživotnú rentu pre Fica v tejto podobe jednoducho nemôžeme podporiť

Ministerstvo vnútra uviedlo, že v súčasnosti absentuje úprava takých informácií, ktoré síce nie sú utajovanými, ale sú pre štát natoľko dôležité, že ich voľným šírením môže byť narušená činnosť alebo ohrozená dôveryhodnosť orgánov štátnej správy plniacich úlohy štátu v oblasti jeho bezpečnosti a obrany alebo verejného poriadku.

"Navrhovaná úprava jasne vymedzuje oblasti, v ktorých môže limitovaná informácia vzniknúť - vecný gestor teda nemal na mysli informácie týkajúce sa napríklad nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami či odmien funkcionárov," vysvetlil rezort pre TASR.

Rezort vnútra doplnil, že úprava limitovanej informácie bola inšpirovaná aj pravidlami EÚ a NATO vo vzťahu k používaniu neverejných informácií, pre ktoré je zavedené označenie "EU LIMITÉ", respektíve "NATO UNCLASSIFIED". Zákon sa nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

01 - Modified: 2024-07-19 10:58:46 - Feat.: - Title: Peniaze z Únie stále nemáme. Ficova vláda ohrozuje Plán obnovy a opravuje vlastné chyby, tvrdí PS 02 - Modified: 2024-07-18 14:54:49 - Feat.: - Title: Von der Leyenovú podporili aj europoslanci za PS a KDH. Podarilo sa presadiť väčšinu požiadaviek, vraví Hojsík 03 - Modified: 2024-07-17 09:56:21 - Feat.: - Title: PS kritizuje plánovaný vznik pilotnej rómskej národnostnej školy v obci Rakúsy 04 - Modified: 2024-07-16 09:23:08 - Feat.: - Title: Jurík považuje koaličný pozmeňujúci návrh pri novele za nedostatočný. SaS zlepšenie vidí, no nezahlasuje zaň 05 - Modified: 2024-07-15 13:07:59 - Feat.: - Title: Šimečka: Potrebujeme hrádzu proti babráctvu Ficovej vlády. Na ohrozenie eurofondov sme upozorňovali mesiace
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
22. júl 2024 01:53