Poradca premiéra Eduard Chmelár skritizoval postoj Slovenska aj Maďarska pri otázke vstupu Ukrajiny do NATO.
Členské štáty Aliancie na nedávnom samite vo Washingtone, kde Slovensko zastupovali prezident Peter Pellegrini a ministri zahraničných vecí Juraj Blanár a obrany Robert Kaliňák, jednohlasne schválili záverečnú deklaráciu, ktorá obsahovala aj tvrdenie o nezvratnom budúcom členstve Ukrajiny v NATO.
To Chmelár v statuse na Facebooku označil za silnú formulu, ktorú sa zástupcovia Slovenska a Maďarska pokúsili zmierniť podľa neho pre domáce publikum.
Vyrážali sme otvorené dvere
"Trvali na "zásadnej požiadavke", že Ukrajina sa môže stať členom NATO len vtedy, ak to schvália všetky členské štáty... Viete, tieto falošné hry na principiálne postoje až urážajú ľudskú inteligenciu," napísal poradca Roberta Fica na sociálnej sieti.
Pripomenul, že presne tak to funguje na základe článku 10 Severoatlantickej zmluvy bez ohľadu na to, či to záverečná dekláracia samitu obsahuje alebo nie. "Nijako inak nemožno nového člena prijať," zdôraznil Chmelár.
Predstavitelia Slovenska a Maďarska podľa neho kalkulovali s tým, že ľudia nie sú v problematike zorientovaní. "Takže sme vlastne nič nepresadili a veľmociam musíme byť na smiech, že sme vyrážali otvorené dvere," zhodnotil.
Príklad s drahou nevestou
"Zásadná požiadavka," pokračuje Chmelár, "znie rovnako hlúpo, ako keby sa nejaká strana hrala na drahú nevestu a vyhlásila, že koaličnú zmluvu podpíše len vtedy, ak v nej bude záväzok, že vláda požiada parlament o dôveru." To však vyplýva z Ústavy.
"Otvorene poviem, že takýto prístup sa mi nepáči a nesúhlasím s ním," doplnil.
Kritiky sa dočkal aj samotný premiér Fico, ktorý podľa Chmelára "zabudol, že je premiérom". Zareagoval podľa neho ako stranícky šéf, keď uviedol, že poslanci Smeru za vstup Ukrajiny do NATO v parlamente nezahlasujú.
"Ako tomu má rozumieť bežný občan? Toto sa nedá obkecať, pretože toto nie je vecou chybnej komunikácie, ale chybného postoja," domnieva sa Chmelár.
Fico sa krátko po schválení deklarácie vyjadril proti členstvu Ukrajiny, ktoré považuje za záruku tretej svetovej vojny. A to aj napriek tomu, že Slovensko bola za jej prijatie.