Prezident Peter Pellegrini prostredníctvom videonahrávky oznámil, že sa v najbližších dňoch stretne s Petrom Žigom, povereným predsedom parlamentu, a s predsedom vlády Robertom Ficom. Následne tiež s ďalšími lídrami politických strán. Chce pritom apelovať na zmierenie.
Pellegrini, ktorý prehovoril do diania na Slovensku takmer po mesiaci, pričom za to čelil kritike opozície, vyjadril z aktuálneho vývoja udalostí na politickej scéne znepokojenie.
Vidíme opäť ľudí v uliciach
"Nie kvôli konkrétnym rozhodnutiam niektorých politikov, pretože tie podľa môjho názoru neprekračujú štandardný rámec politického diania, ale predovšetkým kvôli opätovnému nárastu mimoriadne nevraživej atmosféry, radikálnemu slovníku politických lídrov a otvorenej nenávisti na sociálnych sieťach," podotkla hlava štátu.
Podľa Pellegriniho sme sa vrátili do obdobia pred atentátom. "Žiadna sebareflexia, žiadne zmierenie a do koša hodené všetky predsavzatia o tom, ako zmeníme svoje správanie a spôsoby, aby sa situácia na Slovensku konečne upokojila. Namiesto kultivovanej diskusie v parlamente vidíme opäť ľudí v uliciach, namiesto rešpektu k výsledkom volieb, ktorý mimochodom stále potvrdzujú aj prieskumy verejnej mienky, počúvame reči pomaly o potrebe revolúcie na záchranu demokracie," adresoval prezident kritiku opozícii, ktorá nedávno organizovala protivládne protesty.
Pokusy o deštrukciu štátu
Pellegrini ďalej tvrdí, že sme svedkami pokusov o deštrukciu štátu a obchádzanie demokratických parlamentných mechanizmov. Sčasti však uznal kritiku ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej za odvolanie riaditeľov SND a SNG. "Súhlasím, že pri odvolávaní sú dôležité aj spôsoby a argumentácia, ktorá má zodpovedať úrovni dvadsiateho prvého storočia," vyhlásil, ale zároveň podotkol, že podobných zmien sa udialo na Slovensku v minulosti veľa a prešli bez rozruchu.
Čo sa týka druhého člena vlády - ministra spravodlivosti Borisa Suska, ktorý čelí opozičnému tlaku za prerušenie väzby odsúdenému bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi, Pellegrini vyhlásil, že kritiku v tomto smere pozorne vníma.
"Považujem za najdôležitejšie zdôrazniť, tak, ako som to už urobil, že o vine a treste môžu v demokratickom a právnom štáte rozhodovať výlučne súdy, nie politici, ale ani ľudia na námestiach, a preto verím, že Najvyšší súd v tejto veci rozhodne čo najskôr," zopakoval prezident.