Intenzita zrážok sa v najbližších hodinách ešte zvýši najmä na Záhorí. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti s tým, že na krajnom krajnom západe Slovenska očakáva rekordne vysoké denné úhrny.
Podľa meteorológov sa tlaková níž po výraznom zvlnenom studenom fronte približuje od juhu k územiu Slovenska, najvýdatnejšie zrážky sa vyskytujú na jej zadnej strane na Záhorí s intenzitou päť až desať milimetrov za hodinu.
Storočná voda
Slovensko očakáva storočnú vodu na svojom úseku rieky Moravy, výhľad povodňovej situácie sa tam zhoršil. Úrady sa v záujme ochrany majetku ľudí pripravujú na možnosť riadeného vypustenia vody z toku mimo obývaných oblastí. Po dnešnom rokovaní slovenskej ústrednej povodňovej komisie to novinárom povedal minister životného prostredia Tomáš Taraba.
Podľa Tarabu by rieka Morava mala v najbližších dňoch kulminovať na 6,39 metra, pričom pri výške hladiny zhruba 6,1 metra dochádza k jej vylievaniu. Najviac ohrozeným miestom je dedina Moravský Svätý Ján, kde hladina Moravy dnes dopoludnia vystúpila na 2,7 metra z skorších zhruba 80 centimetrov.
"Vývoj povodňovej situácie bude závisieť od toho, čo sa stane v Česku. Uvidíme, koľko vody tam bude držaných v koryte rieky alebo či dôjde k jej pretlaku do územia. Robíme všetko preto, aby nedošlo k vyliatiu," povedal Taraba.
Príprava na evakuáciu
Armáda vyčlenila štyri vrtuľníky s posádkami pre prípad, že bude treba evakuovať ľudí z oblastí, ktoré by počas povodní boli nedostupné pre bežnú techniku. Hasiči i policajti presunuli viac techniky a príslušníkov na západné Slovensko, v rámci protipovodňových opatrení zhromaždili tiež väčšie množstvo piesku.
Intenzita zrážok sa však bude v najbližších hodinách ešte zvyšovať, maximum by mala dosiahnuť v piatok neskôr popoludní. Najvyššia bude na Záhorí a v Malých Karpatoch, maximá môžu byť okolo 15 mm/h.
"Dnes tak očakávame, že stanice na krajnom západe Slovenska zaznamenajú rekordne vysoké denné úhrny zrážok s významnosťou minimálne na úrovni celého mesiaca," konštatuje SHMÚ.
Na krajnom západe Slovenska je zároveň podľa meteorológov mimoriadne chladno, miestami "len" sedem stupňov Celzia. Na porovnanie, na východe krajiny je pred frontom podstatne teplejšie. Napríklad pod Vihorlatom je 25 stupňov Celzia.