Riaditeľ Slovenskej informačnej služby Pavol Gašpar. FOTO: TASR/Pavel Neubauer
StoryEditor

Gašpar reaguje na výhražné emaily: Národné bezpečnostné analytické centrum je v čiastočnej pohotovosti

13.09.2024, 14:07
13.09.2024, 14:18
Autor:
TASRTASR

Pavol Gašpar tak rozhodol po konzultácii s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom a predstaviteľmi ostatných bezpečnostných zložiek.

Riaditeľ Slovenskej informačnej služby Pavol Gašpar v piatok po konzultácii s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom (Hlas-SD) a predstaviteľmi ostatných bezpečnostných zložiek rozhodol o uvedení Národného bezpečnostného analytického centra do čiastočnej pohotovosti. Informovala o tom hovorkyňa SIS Katarína Némová.

"V rámci viacerých zaznamenaných aktivít vrátane pokračujúcich útokov vo forme výhražných e-mailov školám, letiskám, cirkevným objektom, ale aj iným inštitúciám je aktívna medzirezortná spolupráca, ako aj spolupráca so zahraničnými partnermi absolútne kľúčová pri zabezpečení ochrany záujmov Slovenskej republiky a bezpečnosti jej občanov," uviedol Gašpar.

Ako poznamenala hovorkyňa SIS, cieľom týchto útokov môže byť najmä šírenie neistoty u ľudí a snaha oslabiť ich dôveru v štátne inštitúcie. Taktiež narušenie činnosti viacerých inštitúcií a znepríjemnenie života občanom SR, vyťažovanie bezpečnostných zložiek a testovanie ich reakcie. Miera rizika však podľa nej zostáva aj naďalej v nízkom stupni, ide o jedno z viacerých prijatých opatrení.

Polícia v piatok informovala, že pokračuje v prijatých bezpečnostných opatreniach v súvislosti s výhražnými správami adresovanými v posledných dňoch rôznym subjektom. V žiadnom prípade sa podľa nej reálna hrozba nepotvrdila.

01 - Modified: 2024-09-08 10:15:53 - Feat.: 1 - Title: Hlas podporí otvorenie schôdze na odvolanie Šimečku. Potom sa rozhodne, ako zahlasuje, tvrdí minister Susko 02 - Modified: 2024-09-07 22:00:00 - Feat.: 1 - Title: Výroky politikov: Do Ficovho boja so Šimečkom sa zaplietol šéf SIS. Rozpadá sa vám štát, odkazuje predseda PS 03 - Modified: 2024-09-06 09:10:41 - Feat.: 1 - Title: Grendel žiada Žigu o zvolanie výborov, chce riešiť nový nástroj SIS aj bombové hrozby na školách
01 - Modified: 2025-02-21 11:53:16 - Feat.: - Title: V korupčnej kauze exšéfa SIS Pčolinského vypovedal svedok, ktorý dal úplatok 40-tisíc eur 02 - Modified: 2025-02-20 11:03:31 - Feat.: - Title: Makó nemohol vypovedať v kauze exšéfa SIS, musia ho zbaviť mlčanlivosti 03 - Modified: 2025-02-03 12:32:55 - Feat.: - Title: Spoločné rokovanie výborov pre SIS a NKÚ ku kyberhrozbám nezvolajú 04 - Modified: 2025-01-31 11:37:11 - Feat.: - Title: Po Kaliňákovi sa pridal aj Fico. Premiér tvrdí, že na Slovensku pôsobí Gruzínska légia 05 - Modified: 2025-01-27 13:43:52 - Feat.: - Title: Šéf tajnej služby: Jediný, kto má snahu zneužiť SIS na politické účely, je opozícia
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
23. február 2025 16:23