Situácia v Bratislave sa po počasí v uplynulých dňoch upokojuje. Hladina Dunaja, ktorý v noci kulminoval vo výške okolo 970 centimetrov, pomaly klesá. Platí to aj pre rieku Morava. Informoval o tom hovorca Bratislavy Peter Bubla s tým, že protipovodňové hrádze pri Dunaji dimenzované na nápor vody do výšky 1013 cm vydržali.
"Podľa prognóz a predpovedí počasia už voda nebude stúpať a nemala by spôsobiť nové škody. Tie, ktoré nám extrémne počasie doteraz spôsobilo, sú beztak veľké," skonštatoval Bubla.
Situáciu v blízkosti Dunaja a Moravy naďalej hlavné mesto monitoruje, Komunálny podnik i bezpečnostné zložky sú však odteraz k dispozícii najmä na odstraňovanie škôd. Cieľom je čo najskôr odstrániť popadané konáre, nánosy blata a kameňov a uvoľniť tak ulice hlavného mesta. Do "normálu" sa vracia aj mestská hromadná doprava.
Hlavné mesto začína postupne aj s vyčísľovaním škôd, podľa odhadov by to mohlo byť v miliónoch eur. Ide napríklad o popadané stromy či zničený mobiliár.
Preveriť je však potrebné aj statiku zasiahnutých mostov a lávok či zosumarizovať poškodené a podmyté cesty a chodníky. Veľké škody očakáva najmä v bratislavskom lesoparku, kde nie je bezpečný pohyb ani v súčasnosti. Opätovne preto odporúča mestským lesom a parkom sa ešte vyhnúť.
Bratislavský magistrát si zároveň cení verejný prísľub predsedu vlády finančne prispieť postihnutým samosprávam. Prioritou mesta bude v tomto prípade sanácia nestabilného svahu na Devínskej ceste.
"Zosuvy pôdy sa tu opakujú pri každej povodňovej situácii a táto prakticky jediná spojnica Devína s mestom musí aj pri takýchto situáciách zostať do poslednej možnej chvíle priechodná," poznamenal Bubla s tým, že k prioritám pribudne taktiež spomínaný lesopark i zoo.
Hlavné mesto zároveň poďakovalo za pomoc štátnym zložkám, najmä polícii, hasičom, vojakom, záchranárom i vodohospodárom. Rovnako tak mestským podnikom a organizáciám, starostom mestských častí a obyvateľom, a to najmä za trpezlivosť a ochotu vzájomne si pomáhať.