Slovenská vláda bilancovala prvý rok svojej činnosti. Ako ju hodnotíte z hľadiska vašej organizácie?
Ako nedostatočnú. Viac ako polovica firiem pôsobiacich v oblasti obnovy budov a energetickej efektívnosti považuje kroky vlády za slabé a nevýrazné. Okrem toho náš interný prieskum medzi firmami ukázal, že firmám chýba predvídateľná a stabilná podpora, ktorá by umožnila dlhodobé investície a rozvoj. Dobiehajú pritom ešte naštartované investičné projekty z eurofondov či plánu obnovy. Na prvý pohľad sa môže zdať, že výziev a podpory z verejných zdrojov je nateraz dostatok. Pravdou však je, že firmy sa už teraz právom zamýšľajú nad plánovaním ďalšieho obdobia a pokračovanie finančnej podpory pre obnovu budov nie je vôbec isté.
Spomenuli ste interný prieskum platformy Budovy pre budúcnosť. Čo ešte ukázal?
Firmy zaujali kritický postoj k tomu, že stavebníctvo je v rekordnom prepade a vyhliadky na zlepšenie situácie veľmi ružovo nevyzerajú. Téme energetickej efektívnosti sa zo strany vrcholových politikov v súčasnej politickej situácii veľa pozornosti nedostáva. Dobiehajú prevažne reformy definované v pláne obnovy, ale žiadne nové strategické vyhliadky sa neobjavili. Pre politické vedenie je to zjavne okrajová téma. Budovy sú pritom strategickou infraštruktúrou krajiny a je škoda, že vláda prehliada príležitosti, ktoré sektor predstavuje pre rozvoj celého hospodárstva.
Ponúkli v ankete stavebné spoločnosti aj nejaké podnety?
Ponúkli. Vyplynulo z nich prevažne to, že bez transparentných dotácií a efektívnejšieho riešenia krízy pracovnej sily v sektore môže stavebníctvo naďalej čeliť prepadom. To by malo podľa nás negatívny vplyv na celé hospodárstvo. Pre firmy je dôležité, aby dotačné schémy boli jasné a konzistentné. To im umožňuje lepšie plánovať investície a výrobné kapacity.
Nerieši sa kríza pracovnej sily aj prostredníctvom podpory odborného vzdelávania a zamestnávania kvalifikovaných pracovníkov v stavebníctve?
Ak prá...
Zostáva vám 85% na dočítanie.