Svätá omša pri príležitosti sviatku Všetkých svätých vo farskom kostole Panny Márie Pomocnice kresťanov 1. novembra 2024 v Bratislave. FOTO: TASR/J. Kotian
StoryEditor

Registrované cirkvi si zo štátneho príspevku prilepšia o milióny eur, hoci počet veriacich Slovákov klesá

16.11.2024, 00:00
  • Duchovní budú dostávať minimálnu mzdu násobenú koeficientom 1,1. Každý rok sa im plat zvýši o desať percent.
  • „Podmienky na registráciu cirkví sú iracionálne a bizarné. Sú nastavené tak, aby sa jednoducho nedali splniť,“ tvrdí starokatolícky kňaz Martin Kováč.
  • Návrh Progresívneho Slovenska na dvojstupňovú registráciu v parlamente neprešiel. V prvom stupni znižoval registráciu na minimálny počet osôb 150.
  • Hovorkyňa Konferencie biskupov Slovenska Katarína Jančišinová tvrdí: „Množstvo majetku môže vzbudzovať dojem, že cirkev je bohatá. Treba si však uvedomiť že veľká časť majetku nie je ekonomicky využiteľná.“

Slováci si v roku 1989 v sychravom počasí novembrových námestí vyvzdorovali 12 požiadaviek Verejnosti proti násiliu. Boli splnené takmer všetky.

A hoci sa v súčasnosti niektoré z nich opäť vzďaľujú do minulosti, posledná – dôsledná odluka cirkvi od štátu – zostáva stále nepopísaným listom. Ba čo viac, cirkev si s dnešnou mocou podáva ruky čoraz intenzívnejšie.

Z dielne národniarov sa do parlamentných lavíc dostala novela zákona o financovaní cirkvi. V čase, keď politici omieľajú slovko konsolidácia a lekári rádovo v tisícoch podávajú výpovede aj pre mzdy, si cirkvi prilepšia, štátny príspevok sa bude odvíjať od minimálnej mzdy, vynásobenej  koeficientom 1,1 percenta. Každoročne. Penzisti i zamestnanci by pri pravidelnom zvyšovaní príjmu o desať percent isto vyskakovali od radosti.

V budúcom roku z rozpočtu ministerstva kultúry pribudne na kontá registrovaných cirkví takmer 64 miliónov eur, čo predstavuje nárast oproti vlaňajšku o štyri milióny eur. V roku 2026 to už bude 70 miliónov, v nasledujúcom o deväť miliónov viac a tak ďalej. Neregistrované si rozdelia, ľudovo povedané, dieru z koláča.

Už pred začiatkom predostretia návrhu vzniesla námietky Národná banka Slovenska spoločne s Generálnou prokuratúrou i viacerými ministerstvami. Banke ani prokuratúre sa nepozdával koeficient 1,1, ktorý môže vzrastať podstatne vyššie pod vplyvom rastu minimálnej mzdy.

Ministerstvo práce zase upozornilo na to, že štátny príspevok nemá slúžiť len na mzdy duchovných a laikov, ale aj na iné výdavky rastúce o infláciu. Takže minimálna mzda nie je vhodná referenčná hodnota. Všetky inštitúcie, takisto ruka v ruke, svoje pripomienky stiahli.

Poslanci na októbrovej schôdzi parlamentu posunuli návrh do druhého čítania počtom 99 hlasov zo 136. Ich symbióza je tentoraz taká zjavná, že k žiadnemu prekvapivému zlomu pravdepodobne nepríde ani počas novembrovej, keď oslavujeme 35. výročie Nežnej revolúcie.

Nesplniteľné podmienky

Krajina pod Tatrami má v porovnaní s ostatnými členskými štátmi Európskej únie vzhľadom na registráciu cirkví a náboženských spoločností podstatne prísnejšiu legislatívu. Podľa starokat...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-08-09 22:00:00 - Feat.: 1 - Title: Vyvlastnenie národnej kultúrnej pamiatky: žiadosť týkajúca sa liečebného domu Machnáč leží úradníkom tri roky 02 - Modified: 2024-08-07 17:27:29 - Feat.: 1 - Title: Lovec búrok: Keď sa ocitnete v strede búrky, najhoršie, čo sa môže stať, je improvizácia (rozhovor) 03 - Modified: 2024-08-01 22:00:00 - Feat.: 1 - Title: Riziká umelej inteligencie? Hranica medzi pravdou a lžou sa stiera (rozhovor) 04 - Modified: 2024-07-26 22:02:17 - Feat.: 1 - Title: Šéf združenia Zachráňme hrady: Hradári ešte horšie časy nezažili. Situácia je skutočne zlá (rozhovor)
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
13. december 2024 18:28