Opozičné hnutie Progresívne Slovensko sa pre novelu zákona o ochrane prírody a krajiny obrátilo na Ústavný súd. Požaduje najmä pozastavenie účinnosti legislatívy, ktorá má začať platiť od 1. januára 2025. Na tlačovej konferencii o tom informovala poslankyňa Tamara Stohlová.
"Táto novela je najhorším legislatívnym počinom tejto koalície v oblasti životného prostredia," skonštatovala. Novela podľa Stohlovej oslabuje orgány ochrany prírody a vedie k "systematickej likvidácii životného prostredia".
Hnutie je presvedčené, že ak by novela vstúpila do platnosti, bude to mať za následok nezvratné škody na prírode. "Za najväčší problém tejto novely považujeme zásadné obmedzenie práv verejnosti v konaniach podľa zákona o ochrane prírody a krajiny. V nich sa rozhoduje napríklad o výstavbe v chránených územiach, ťažbe dreva, výruboch v mestách a aj o ťažbe nerastných surovín," priblížila Stohlová.
Tvrdí, že pre novelu stráca verejnosť právo odvolať sa, podať správnu žalobu či predkladať pripomienky. Tieto práva podľa Stohlovej ľuďom garantuje Ústava a Aahurský dohovor. Poslankyňa taktiež pripomína, že zákon povoľuje aj jazdu motorovými vozidlami na územiach s druhým stupňom ochrany prírody. "Zavádza papalášske výnimky pre predstaviteľov ministerstva životného prostredia," podotkla. Novela má podľa Stohlovej paralyzovať aj prácu dobrovoľnej stráže prírody.
Progresívne Slovensko taktiež namieta aj proces, akým bola novela prijatá. "Išlo o poslanecký návrh s množstvom pozmeňujúcich návrhov, ktoré boli nesúvisiace, vrátane protizákonneho prílepku, ktorý sa týkal mechanicko-biologickej úpravy odpadu," uviedla Stohlová.
Prezident Peter Pellegrini podpísal novelu zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorú 7. novembra schválila Národná rada. Podľa nej sa bude po novom dať jazdiť alebo stáť s motorovým vozidlom v území s druhým stupňom ochrany aj na účelovej ceste a existujúcej prístupovej poľnej ceste. Novelou sa majú odstrániť "neprimerane prísne a obmedzujúce zákazy" pre obyvateľov, odbremeniť orgány štátnej správy od zbytočnej administratívnej záťaže, ako aj posilniť práva vlastníkov nehnuteľností v chránených územiach.