Europoslanci v Európskom parlamente. FOTO: Reuters
StoryEditor

EÚ navrhuje zoznam bezpečných krajín pôvodu pre zrýchlené azylové konanie

16.04.2025, 12:45
16.04.2025, 12:59
Autor:
ČTKČTK

Európska komisia sa domnieva, že kandidátske krajiny na členstvo EÚ v zásade spĺňajú kritériá na to, aby mohli byť označené za bezpečné krajiny pôvodu.

Európska komisia navrhla vytvoriť prvý únijný zoznam bezpečných krajín pôvodu. Na zozname je sedem krajín: Kosovo, Bangladéš, Kolumbia, Egypt, India, Maroko a Tunisko.

Členské štáty by tak dostali možnosť spracovať žiadosti o azyl občanov týchto krajín v zrýchlenom konaní na základe toho, že žiadosti pravdepodobne nebudú úspešné, uviedla komisia. O návrhu musí teraz rozhodnúť Európsky parlament a Rada EÚ, kde rokujú členské štáty.

"Niektoré členské štáty už majú vnútroštátne zoznamy bezpečných krajín pôvodu. Zoznam EÚ ich doplní a podporí jednotnejšie uplatňovanie tohto konceptu," uvádza sa v tlačovom vyhlásení.

image

EÚ navrhuje zoznam bezpečných krajín pôvodu pre zrýchlené azylové konanie

Európska komisia sa tiež domnieva, že kandidátske krajiny na členstvo EÚ v zásade spĺňajú kritériá na to, aby mohli byť označené za bezpečné krajiny pôvodu. "Kandidátska krajina by bola vylúčená iba za určitých špecifických okolností: násilie v konfliktných situáciách či sankcie prijaté Radou EÚ," dodala komisia.

Bezpečná krajina pôvodu je podľa medzinárodného práva taká krajina, ktorá je všeobecne považovaná za bezpečnú pre jej vlastných občanov v zmysle toho, že tam nedochádza k politickému prenasledovaniu a neexistuje tu hrozba vážnej ujmy kvôli ozbrojenému konfliktu, mučeniu či trestu smrti.

01 - Modified: 2025-12-17 15:39:38 - Feat.: - Title: Cena práce v Európskej únii v treťom kvartáli medziročne vzrástla o 3,7 percenta 02 - Modified: 2025-12-17 15:15:16 - Feat.: - Title: Srbsko sa nezúčastní na summite v Bruseli, podľa Vučiča ide o osobné rozhodnutie 03 - Modified: 2025-12-17 15:05:17 - Feat.: - Title: Von der Leyenovej kategorické nie vystriedal ústup. Spaľováky zostanú aj po roku 2035 a v hre sú ďalšie zmeny 04 - Modified: 2025-12-17 12:40:12 - Feat.: - Title: Británia sa v roku 2027 opäť pripojí k programu Erasmus+ 05 - Modified: 2025-12-16 22:45:05 - Feat.: - Title: Spojené štáty hrozia EÚ odvetnými opatreniami pre obmedzovanie poskytovateľov služieb
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
17. december 2025 22:46