Na snímke minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas). FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Kybernetický útok na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu bol odrazený, vyhlásil Šaško

25.01.2025, 15:10
Autor:
ČTKČTK

Všeobecná zdravotná poisťovňa už v piatok informovala, že údaje poistencov sú v bezpečí a k žiadnemu úniku informácií nedošlo.

Piatkový kybernetický útok na Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) sa podarilo odraziť, povedal dnes novinárom minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok útok označil za súčasť snáh o destabilizáciu krajiny. Premiér Robert Fico už v piatok, pred mohutnými protivládnymi demonštráciami, z útoku obviňoval Ukrajinu a spájal ho s predstaviteľmi opozície, mimovládnych organizácií či s protivládnymi médiami.

"Všeobecná zdravotná poisťovňa má silný systém ochrany, ktorý našťastie zaistil, že útok bol odrazený a teraz je situácia stabilizovaná," ​​uviedol Šaško.

Poisťovňa, ktorú ovláda štát, už v piatok informovala, že údaje poistencov sú v bezpečí a k žiadnemu úniku informácií nedošlo.

"Hovoríme o kybernetických útokoch a ďalších veciach, ktorých snahou je destabilizovať krajinu, ústavné zriadenie, urobiť prevrat, útok na demokratický pilier Slovenska," povedal predseda strany Hlas Šutaj Eštok. Členom predsedníctva strany je aj Šaško.

image

Slovensko zažíva ďalší masívny kybernetický útok, ohlásil Fico. Hovorí, že takto sa likvidujú nepohodlné vlády

Šutaj Eštok tiež kritizoval zľahčovanie uvedeného kybernetického útoku na systém VšZP. Napríklad Denník N spochybňoval, že išlo o masívny kybernetický útok. Portál Živé.sk napísal, že podobné útoky na vonkajší okruh ochrany, akému čelila VšZP, sú bežné a čelia im nielen štátne inštitúcie.

Na začiatku tohtoročného januára ochromil Slovensko kybernetický útok na elektronický systém katastra nehnuteľností, ktorý úrady priznali až o niekoľko dní po jeho vykonaní.

Činnosť úradu a jeho informačné systémy sa zatiaľ nepodarilo úplne obnoviť. Aj z tohto útoku vládni politici obvinili Ukrajinu, ktorej prezidenta Volodymyra Zelenského v uplynulých týždňoch Fico opakovane kritizoval a pohrozil mu odvetnými opatreniami v reakcii na ukončenie prepravy ruského zemného plynu cez Ukrajinu po vypršaní platnosti zmluvy medzi ruským Gazpromom a ukrajinským Naftogazom.

01 - Modified: 2025-04-17 10:12:04 - Feat.: - Title: Generálna prokuratúra podala dvanásť správnych žalôb pre nesúhlas poisťovní o preplatenie lieku Voxzogo 02 - Modified: 2025-04-16 11:33:03 - Feat.: - Title: Až dvetisíc Slovákov môže mať rakovinu hrubého čreva bez toho, aby o nej vedeli 03 - Modified: 2025-04-16 08:54:22 - Feat.: - Title: Opozícia vyzýva Šaška napraviť chyby v zákone o psychologickej činnosti 04 - Modified: 2025-04-04 09:52:16 - Feat.: - Title: Zdravotnú poisťovňu možno zmeniť osobne, poštou i elektronicky 05 - Modified: 2025-04-02 12:24:57 - Feat.: - Title: Minister Šaško potvrdil, že starostlivosť v hospicoch je stabilizovaná. S poisťovnami sa dohodli
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
22. apríl 2025 06:06