Koaličná strana Hlas je pripravená na akúkoľvek debatu v rámci koalície. Odmieta však možnosť konania predčasných parlamentných volieb. Vyhlásil to jej líder Matúš Šutaj Eštok s tým, že by išlo o rezignáciu na predvolebné sľuby.
Šutaj Eštok mieni, že všetci koaliční partneri si musia uvedomiť zodpovednosť za garantovanie väčšiny v parlamente. "My si túto zodpovednosť v Hlase uvedomujeme. My sme vylúčili dvoch poslancov, ktorí nemali záujem o spoločnú politiku Hlasu," podotkol. Zároveň deklaroval pripravenosť diskutovať s koaličnými partnermi o následkoch, ktoré by to malo na koaličnú zmluvu.
Koaliční predstavitelia v súčasnosti pokračujú v rokovaniach o situácii v koalícii. Premiér Robert Fico (Smer-SD) avizoval, že sa blíži definitívne rozuzlenie krízy v Hlase a SNS, ktoré bude viesť buď k ďalšiemu plneniu programového vyhlásenia, alebo k predčasným voľbám.
Koalícia mala na začiatku volebného obdobia 79 poslancov. Vlani však z klubu SNS vystúpili traja poslanci - Rudolf Huliak, Pavol Ľupták a Ivan Ševčík. Klub Hlas-SD v tomto roku prišiel o troch poslancov, Roman Malatinec sa pridal k odídencom z SNS a Radomíra Šalitroša a Samuela Migaľa zo strany vylúčili.
Poslanci okolo Huliaka už skôr deklarovali pripravenosť pomáhať napĺňať koalícii programové vyhlásenie vlády. Poukazovali však na to, že rokovania ešte prebiehajú a závisí to od ich výsledku. Viacerí ministri pripustili zmeny vo vláde súvisiace so zmenami pomerov v Národnej rade SR.