Prezident Peter Pellegrini. FOTO: TASR/Martin Baumann
StoryEditor

Pellegrini uzemnil Erika Kaliňáka: Je mladý, jeho názory na dianie vo svete netreba brať vážne

06.03.2025, 16:03
Autor:
TASRTASR

Slová Erika Kaliňáka o tom, že ak by sa Rusi dostali do Užhorodu, Slovensko by malo konečne spoľahlivého partnera, neberie prezident "vôbec" vážne. Vníma ho ako mladého a veľmi neskúseného politika.

Zahraničnú politiku tvorí prezident a predseda vlády, ostatní ju len komentujú. Vyhlásil to prezident Peter Pellegrini v súvislosti s vyjadreniami viacerých koaličných politikov, ktoré podľa neho zbytočne zahlcujú verejný priestor a vzbudzujú u Slovákov neistotu. 

Dodal, že NATO možno bude prechádzať kvalitatívnymi zmenami a EÚ zase stojí na rázcestí, ako byť efektívnejšou, no Slovensko od členstva v týchto dvoch organizáciách nechce nikto odkláňať. Slová europoslanca Erika Kaliňáka (Smer-SD) neberie prezident "vôbec vážne".

image

Rusi v Užhorode? Slovensko bude mať konečne spoľahlivého suseda, vyhlásil Erik Kaliňák

Prezident si myslí, že niektorí koaliční predstavitelia svojím konaním a slovami nepomáhajú premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD), ktorý sa snaží verejnosť presvedčiť, že nie je dôvod demonštrovať, pretože nikto nechce odkláňať SR od NATO a EÚ. 

Vyjadrenia však nevníma zatiaľ dramaticky, pretože pre neho je dôležité, ako sa správa premiér na európskych zasadnutiach a on ako hlava štátu na samitoch NATO. "My tvoríme zahraničnú politiku, ostatní ju len komentujú," dodal.

Slová Kaliňáka o tom, že ak by sa Rusi dostali do ukrajinského Užhorodu, Slovensko by malo konečne spoľahlivého partnera, neberie Pellegrini "vôbec" vážne. Vníma ho ako mladého a veľmi neskúseného politika. 

image

Smer kolaboruje s Ruskom, zrádza tak záujmy Slovenska, kritizuje opozícia Ficovu stranu

"Nemyslím si, že tento mladý muž, ktorý je v politike veľmi krátko, má a je schopný tak analyzovať situáciu vo svete, aby rozprával svoje názory. A keď ich rozpráva, tak ich netreba brať vôbec vážne a relevantne, pretože on má ešte na to čas, aby sa najvyšší ústavní činitelia zaoberali jeho vyjadreniami," povedal s tým, že europoslanec Kaliňák sa snaží zaujať.

Premiér bol podľa prezidenta na štvrtkovom zasadnutí parlamentného eurovýboru veľmi korektný a konkrétny. 

Myslí si, že svojím tvrdým postojom sa mu podarí do záverov samitu EÚ presadiť zmienku o tom, že EÚ, Ukrajina a Slovensko musia vyvinúť maximálne úsilie v diskusii o návrate možnosti tranzitu plynu pre Slovensko cez ukrajinsky plynovod. "To je legitímny postoj SR," povedal.

01 - Modified: 2025-12-05 14:29:12 - Feat.: - Title: Pellegrini sa v Ríme stretol s talianskou premiérkou Meloniovou 02 - Modified: 2025-12-05 08:35:21 - Feat.: - Title: U Pellegriniho míňajú desaťtisíce eur na sociálne siete. Palác tvrdí, že nezvláda nápor komentárov 03 - Modified: 2025-12-04 13:59:14 - Feat.: - Title: Pellegrini: Pápež by chcel v dohľadnej dobe navštíviť Slovensko, zaujímal sa aj o zmenu ustavy 04 - Modified: 2025-12-04 10:30:22 - Feat.: - Title: Pellegrini pozval pápeža Leva XIV. na návštevu Slovenska 05 - Modified: 2025-12-04 09:24:55 - Feat.: - Title: Pápež Lev XIV. prijal na osobnej audiencii prezidenta Petra Pellegriniho
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. december 2025 19:43