Splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie covid-19 Peter Kotlár. FOTO: TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Štátny ústav reaguje na Kotlára. Tvrdí, že vakcíny mRNA prešli prísnym hodnotením

18.03.2025, 15:14
Autor:
TASRTASR

Štátny ústav pre kontrolu liečiv potvrdil, že sa rozhodol neiniciovať podanie trestného oznámenia na Kotlára, ktoré avizoval minulý týždeň.

Vakcíny mRNA proti ochoreniu covid-19 boli starostlivo testované v klinických štúdiách a prešli prísnym hodnotením. Uviedol to Štátny ústav pre kontrolu liečiv v reakcii na splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie covid-19 Petra Kotlára, ktorý ŠÚKL v súvislosti s vakcínami kritizuje.

"Bezpečnosť, účinnosť a kvalita všetkých vakcín je základnou požiadavkou pri uvádzaní liekov na trh v EÚ. Vakcíny mRNA boli starostlivo testované v klinických štúdiách a prešli prísnym hodnotením. Všetky lieky aj vakcíny sú neustále monitorované a prehodnocované v rámci celej Európskej únie," uviedol ŠÚKL v stanovisku.

ŠÚKL zároveň potvrdil, že sa rozhodol neiniciovať podanie trestného oznámenia na Kotlára, ktoré avizoval minulý týždeň. "V súčasnosti o ňom neuvažuje, keďže trestné oznámenie na pána Kotlára pre podozrenie zo šírenia poplašnej správy bolo podané inou právnickou osobou," doplnila komunikačná špecialistka ŠÚKL Martina Štesková.

Kotlár žiada predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), aby zvolal Bezpečnostnú radu v súvislosti s výsledkami analýzy mRNA vakcín proti ochoreniu covid-19. 

Tie podľa neho ukázali, že vo všetkých testovaných šaržiach mRNA vakcín sa nachádzala genetická informácia, ktorá má schopnosť modifikovať ľudskú DNA. 

To podľa neho môže viesť k vzniku viacerých závažných ochorení. Kotlár v tejto súvislosti kritizuje ŠÚKL, že pustil na trh liečivo, ktoré spôsobuje genetické zmeny v organizme bez toho, aby zrealizoval svoje vlastné analýzy. Zároveň žiada generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby sa zisteniami bezodkladne zaoberal.

 

01 - Modified: 2025-11-19 10:18:59 - Feat.: - Title: Svet bez účinných liekov. Znie to ako katastrofický film, no je to reálna hrozba, varuje šéf ústavu 02 - Modified: 2025-11-18 10:12:57 - Feat.: - Title: Nádej na revolúciu v liečbe rakoviny. Vakcíny proti covidu podľa vedcov zvyšujú šancu na prežitie 03 - Modified: 2025-09-14 08:00:00 - Feat.: - Title: Prezentujeme exaktne namerané vedecké dáta, hovorí spoluautor analýzy vakcín 04 - Modified: 2025-09-09 13:09:48 - Feat.: - Title: Pozor na falošné lieky na cukrovku a obezitu. Môžu poškodiť zdravie 05 - Modified: 2025-09-05 06:48:13 - Feat.: - Title: mRNA vakcíny sú bezpečné, potvrdila analýza slovenských vedcov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
05. december 2025 09:00