Na snímke sprava predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský a podpredseda LOZ Miroslav Mendel. FOTO: TASR/Dano Veselský
StoryEditor

LOZ žiada odvolanie šéfa Univerzitnej nemocnice pre prípad lekára, ktorý mal byť pod vplyvom drog

30.05.2025, 11:47
Autor:
TASRTASR

Lekárski odborári vyzvali šéfa rezortu zdravotníctva, aby vyvodil okamžitú personálnu zodpovednosť voči vedeniu nemocnice.

Lekárske odborové združenie (LOZ) žiada odvolanie riaditeľa Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Alexandra Mayera. Kritizuje ho za postup v prípade lekára, ktorý mal v UNB pracovať pod vplyvom drog. Hovorí o pochybení vedenia pri testovaní na drogy.

V dôsledku nezabepečenia adekvátnych dôkazov sa podľa neho nemohlo začať trestné stíhanie. Vyzvalo ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas), aby voči riaditeľovi UNB vyvodil zodpovednosť. Na piatkovej tlačovej konferencii o tom informovali šéf lekárskych odborárov Peter Visolajský a podpredseda združenia Miroslav Mendel.

image

Šéf Univerzitnej nemocnice Bratislava odmieta kritiku odborárov pre jeho postup pri testovaní lekárov na drogy

„Riaditeľ podľa prokuratúry a polícii zbabral testovanie a, žiaľ, dôkazy, ktoré zabezpečila nemocnica, neboli adekvátne na to, aby mohlo pokračovať trestné stíhanie. Vzhľadom na zbabrané testovanie riaditeľom nemocnice bolo trestné oznámenie zamietnuté,“ skonštatoval Visolajský.

Lekárski odborári skritizovali, že Mayer nepodal trestné oznámenie v deň incidentu, hoci sa o ňom bezodkladne dozvedel. „Vedenie nemocnice nepodalo trestné oznámenie vôbec. Túto povinnosť sme si splnili my,“ argumentoval Visolajský.

LOZ namietalo tiež to, že šéf UNB nezavolal policajnú hliadku, nežiadal zaistenie osoby a odobratie vzorky moču a krvi pod jej dohľadom a nevykonal kvantitatívnu analýzu na zistenie množstva drogy v moči.

image

Drogy v Nemocnici Ružinov: Lekárski odborári spochybňujú testovanie aj postupy vedenia, žiadajú o prešetrenie

V tejto súvislosti je podľa združenia otázka, či išlo o zámer riaditeľa alebo jeho neschopnosť. Žiada odvolanie Mayera. Vyzvalo šéfa rezortu zdravotníctva, aby vyvodil okamžitú personálnu zodpovednosť voči vedeniu nemocnice a stanovil štandardy pre nemocnice týkajúce sa postupu pri podozrení na prácu pod vplyvov drog.

„Pacient v bratislavskej nemocnici, ale aj všade inde, sa vzhľadom na to, že nemáme štandardné postupy, ako v takýchto situáciách postupovať, nemôže cítiť bezpečne. A to my nemôžme akceptovať,“ podotkol Visolajský.

Lekárski odborári podali tiež odvolanie na prokuratúru. Trvajú na pokračovaní v trestnom stíhaní.

01 - Modified: 2025-12-24 21:33:45 - Feat.: - Title: Tvrdý úder proti pašerákom. Jordánsko spustilo letecké útoky v Sýrii na továrne na drogy a zbrane 02 - Modified: 2025-12-24 16:45:55 - Feat.: - Title: Na hranici so Slovenskom zadržali dvoch Ukrajincov. Drogy viezli aj v krabici s pracím práškom 03 - Modified: 2025-12-24 13:29:38 - Feat.: - Title: Vémola a kolotočiar. Ako sa bojovník MMA stal právoplatným členom podsvetia 04 - Modified: 2025-12-20 17:35:00 - Feat.: - Title: Masívny záťah proti drogám v Taliansku, zadržali 384 ľudí 05 - Modified: 2025-12-20 11:42:51 - Feat.: - Title: Polícia v Malajzii zaistila drogy v hodnote 375 miliónov dolárov
menuLevel = 1, menuRoute = slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = slovensko, homepage = false
26. december 2025 03:03