Rokovania o obchodnej dohode medzi Európskou úniou a USA stále prebiehajú. A to pod taktovkou slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča.
Premiér Robert Fico po výjazdovom rokovaní vlády v Púchove priblížil, že dohoda USA s Veľkou Britániou, ktorá bola nedávno prijatá, by mohla byť referenčná z pohľadu Európskej únie.
Obavy o vyváženosť
Európska komisia by chcela podpísať dohodu do 9. júla. "Mnohí sa obávame, že nebude vyvážená a že oveľa viac získajú USA," doplnil Fico s tým, že horšie bude, ak sa zmluva nepodpíše vôbec.
Premiér dodal, že ak americký prezident Donald Trump naštartuje 9. júla clá, bude musieť Únia prijať protiopatrenia v desiatkach miliárd eur. “A to je otvorená obchodná vojna,” zhodnotil predseda vlády.
"Clá nás všetkých maximálne ohrozujú," vyjadril sa ďalej s tým, že Trump podľa neho chráni národné záujmy USA.
Blanárov výrok
Fico sa okrem toho zastal ministra zahraničných vecí Juraja Blanára, ktorý vyvolal rozruch vyhlásením počas víkendu. Západ by mal podľa neho Rusku odpustiť. Moskva pritom štvrtý rok vedie agresívnu vojnu proti Ukrajine, v ktorej už zomreli tisíce civilistov a státisíce vojakov.
“Mne sa s Jurajom Blanárom spolupracuje dobre a má moju plnú podporu,” reagoval Fico. V súvislosti s tým naznačoval, že v Rusku pôsobí veľa západných spoločností, menoval najmä Nemecko.